Ισοπεδωτική η Μπάγερν, φεστιβάλ γκολ στο Λεβερκούζεν (VIDEO)

Η Μπάγερν Μονάχου πραγματοποίησε τον καθιερωμένο περίπατο απέναντι στο Αμβούργο επικρατώντας με 8-0 για την 21η αγωνιστική της Bundesliga. Το παιχνίδι της χρονιάς στο Λεβερκούζεν, όπου η Βόλφσμπουργκ προηγήθηκε με 3-0, αλλά εν τέλει χρειάστηκε καρέ του Μπας Ντοστ για να πάρει τη νίκη με 5-4.Στα τελευταία 10 παιχνίδια, η Μπάγερν Μονάχου είχε σημειώσει 39 γκολ απέναντι στο Αμβούργο. Στα τελευταία 11, το ενεργητικό μετράει πλέον 47,

αφού η ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα ισοπέδωσε εκείνη του Γιόζεφ Τσίνμπαουερ με 8-0 και πραγματοποίησε την καλύτερη προετοιμασία για την αναμέρτηση στην Ουκρανία με αντίπαλο τη Σαχτάρ, στο πλαίσιο της φάσης των 16 του Champions League.Ο Άριεν Ρόμπεν πετούσε "φωτιές" για ακόμα έναν αγώνα, σημειώνοντας δύο γκολ, το ένα εκ των οποίων αλά... Ρόμπεν, ενώ δύο τέρματα προσέθεσαν οι Τόμας Μίλερ, Μάριο Γκέτσε και ένα ο Ρόμπερτ Λεβαντόβσκι. Ακόμα πιο σημαντικό γεγονός και από το αποτέλεσμα, όμως, μοιάζει η επάνοδος στους αγωνιστικούς χώρους του Φρανκ Ριμπερί μετά από δύο μήνες (μπήκε αλλαγή στο 2ο ημίχρονο και σκόραρε) και του Χόλγκερ Μπάντστουμπερ μετά από τέσσερις μήνες (βασικός).Επικό παιχνίδι, πανδαισία τερμάτων και δύο πρωταγωνιστές στο Λεβερκούζεν, όπου η Βόλφσμπουργκ πήρε τη νίκη στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων χάρη στο 5ο τέρμα της και το 4ο του αναγεννημένου επιθετικού της, Μπας Ντοστ. Στη μάχη για τον τίτλο της... πρωταθλήτριας μετά από την Μπάγερν, οι παίκτες του Ντίτερ Χέκινγκ πήραν προβάδισμα τριών τερμάτων από το 1ο ημίχρονο, με δύο τέρματα του Ολλανδού επιθετικού και ένα του Νάλντο. Όλα έμοιαζαν ιδανικά για τους φιλοξενούμενους, μέχρι που ο Χέουνγκ Μιν Σον πήρε το... όπλο του. Ο Ρόγκερ Σμιντ έκανε όλες τις αλλαγές τους στην ανάπαυλα και η ομάδα του Κυριάκου Παπαδόπουλου (αγωνίστηκε σε όλο το παιχνίδι) βελτιώθηκε αισθητά. Ο Νοτιοκορεάτης επιθετικός σημείωσε χατ τρικ σε 10 λεπτά (57'-67'), ο Καρίμ Μπελαράμπι κατάφερε να ισοφάρισει στο 72' και το παιχνίδι πήρε διαστάσεις θρίλερ στο φινάλε. Ο Εμίρ Σπάχιτς αποβλήθηκε στο 82ο λεπτό αφήνοντας στα στόπερ τον Παπαδόπουλο να κάνει διπλάσια δουλειά, με συνέπεια να μην τα καταφέρει και στις καθυστερήσεις ο Ντοστ να κάνει καρέ μετά από μπαλιά του Αντελίνο Βιεϊρίνια (γύρισε ξανά σε ρόλο δεξιού μπακ) και να φτάσει τα 9 γκολ στη σεζόν, όλα από Δεκέμβριο και μετά.Τα αποτελέσματα της 21ης αγωνιστικήςΠαρασκευή 13 Φεβρουαρίου 201521:30 Ντόρτμουντ - Μάιντς 4-2(50' Σούμποτιτς, 54' Ρόις, 71' Ομπαμεγιάνγκ, 78' Σαχίν - 1' Σότο, 56' Μάλι)Σάββατο 14 Φεβρουαρίου 201516:30 Χόφενχαϊμ - Στουτγκάρδη 2-1(31' Φιρμίνο, 90+3' Φόλαντ - 39' Σάκαϊ)16:30 Λεβερκούζεν - Βόλφσμπουργκ 4-4(58', 62', 68' Σον, 72' Μπελαράμπι - 6', 29', 64' Ντοστ, 17' Νάλντο)16:30 Μπάγερν Μονάχου - Αμβούργο 7-0(21' πέν. Μίλερ, 23' Γκέτσε, 47', 55' Ρόμπεν, 56' Λεβαντόβσκι, 69' Ριμπερί)16:30 Γκλάντμπαχ - Κολονία 1-0(90+1' Τζάκα)16:30 Βέρντερ Βρέμης - Άουγκσμπουργκ 3-2(16' Λουκίμια, 23' πέν. Ντι Σάντο, 45' Γκέμπρε Σελασιέ - 21' Κλάβαν, 79' Βέρνερ)19:30 Άιντραχτ Φρανκφούρτης - ΣάλκεΚυριακή 15 Φεβρουαρίου 201516:30 Χέρτα - Φράιμπουργκ19:30 Ανόβερο - Πάντερμπορν