Ηγέτης ο Αντετοκούνμπο στη νίκη του Μιλγουόκι

Αυτή τη φορά ο Γιάννης Αντετοκούνμπο μπορεί να μην έκανε ρεκόρ καριέρας στο σκοράρισμα αλλά είχε ηγετικό ρόλο και συμβολή σε όλους τους επιμέρους τομείς του παιχνιδιού των Μπακς, τους οποίους οδήγησε σε νίκη επί της Βοστώνης με 96-93.Ο νεαρός φόργουορντ του Μιλγουόκι κατέγραψε το τέταρτο νταμπλ-νταμπλ στα τελευταία επτά παιχνίδια της ομάδας του, καθώς σκόραρε 14 πόντους και πήρε 11 ριμπάουντ, ενώ μοίρασε 5 ασίστ, έκανε 2 τάπες και είχε ένα κλέψιμο, παίζοντας 37:04 λεπτά.Ο τραυματισμός του Άντονι Ντέιβις στις αρχές του αγώνα (ώμος), που μπορεί να κοστίσει στον

εντυπωσιακό πάουερ φόργουορντ της Νέας Ορλεάνης τη συμμετοχή στο All Star Game, επέτρεψε στο Σικάγο να κάνει.... περίπατο στην έδρα των Πέλικανς, τους οποίους συνέτριψε με 107-72.«Αυτοκτονία» του Πόρτλαντ στο Ντάλας, με τους Μπλέιζερς να προηγούνται με 11 πόντους δύο λεπτά πριν τη λήξη αλλά τους Τεξανούς να ισοφαρίζουν και να οδηγούν το παιχνίδι στην παράταση, όπου και νίκησαν με 111-101 χάρις στον οίστρο του Ντιρκ Νοβίτσκι, που είχε 25 πόντους και μεταξύ αυτών το τρίποντο της ισοφάρισης.Η Ουάσινγκτον έβαλε τέλος στο σερί των πέντε συνεχών ηττών διαλύοντας τους Νετς με 114-77, το Γκόλντεν Στέιτ νίκησε στη Νέα Υόρκη με 106-92, ενώ η Φιλαδέλφεια έκανε τέταρτη συνεχή νίκη (89-81 τη Σάρλοτ) και η Γιούτα επανήλθε στις επιτυχίες ύστερα από τρία συνεχή χαμένα παιχνίδια, επικρατώντας 102-90 του Σακραμέντο. Τα αποτελέσματα:Νέα Ορλεάνη-Σικάγο 72-107Ουάσινγκτον-Μπρούκλιν 114-77Νέα Υόρκη-Γκόλντεν Στέιτ 92-106Φιλαδέλφεια-Σάρλοτ 89-81Ντάλας-Πόρτλαντ 111-101 (κ.δ. 96-96)Μιλγουόκι-Βοστώνη 96-93Γιούτα-Σακραμέντο 102-90