Η Ένωση πλήγωσε την ΕΘΑ

Την κέρδισε μέσα στο Αυγόρου με 73-71 και την κράτησε πιο μακριά από την πρώτη τετράδαΜεγάλη νίκη πέτυχε το βράδυ της Τρίτης (10/2/15) η Ένωση Νέων Παραλιμνίου, καταβάλλοντας στην Τεχνική Σχολή Αυγόρου την ΕΘΑ με 73-71, σε αγώνα για την 16η αγωνιστική του Πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Ανδρών Α΄ Κατηγορίας στην καλαθόσφαιρα. Οι «βυσσινί» μπορεί να μην είχαν το τεράστιο βαθμολογικό ενδιαφέρον, σε αντίθεση με τους «κιτρινόμαυρους», όμως το γόητρό τους ήταν κάτι παραπάνω από κίνητρο και «πλήγωσαν» βαριά την αντίπαλό

τους. Η ΕΘΑ έπεσε τώρα στην 5η θέση, μένοντας ουσιαστικά δύο νίκες μακριά από τον Απόλλωνα και θα χρειαστεί εξαιρετικό φινάλε στη σεζόν για να επιστρέψει στην τετράδα και στα πλέι-οφ. Το παιχνίδι ήταν ένα πραγματικό ντέρμπι, με τις δύο ομάδες να έχουν τα σκαμπανεβάσματά τους, την Ένωση να ξεφεύγει με 11 πόντους (22-11), την ΕΘΑ να επιστρέφει με +9 (38-47) και στο τέλος τα πάντα κρίθηκαν από τις δύο εύστοχες βολές του Τραΐκοφ και το λάθος του Μασάμπα στην τελευταία επίθεση των φιλοξενούμενων.Η Ένωση μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και διατηρούσε το προβάδισμα στα πρώτα λεπτά, με την ΕΘΑ να ακολουθεί από κοντά, μέχρι που οι γηπεδούχοι έκαναν το ξέσπασμά τους και βρέθηκαν στο +11 (22-11) στο 8΄37΄΄. Οι φιλοξενούμενοι ωστόσο κατάφεραν να κλείσουν το δεκάλεπτο με σερί 0-6 και στο 22-17. Η Ένωση μπήκε καλύτερα και στη δεύτερη περίοδο, προηγούμενη με 29-19 στο 12΄21΄΄, όμως και πάλι η ΕΘΑ απάντησε και μείωσε σε 30-27 στο 16΄. Μάλιστα, στο τελευταίο τρίλεπτο οι «κιτρινόμαυροι», με πρωταγωνιστή τον Ρος έτρεξαν σερί 0-6 και έκλεισαν το ημίχρονο προηγούμενοι με 34-37.Η ΕΘΑ απέκτησε πλέον καλύτερη ψυχολογία στο παιχνίδι της και διατηρούσε σταθερά το προβάδισμα στο σκορ, ανεβάζοντας τη διαφορά στους 9 πόντους στο 25΄19΄΄ (38-47), με την Ένωση να μειώνει σε 45-48 στο 28΄17΄΄. Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε στο 46-52, με τους γηπεδούχους να κάνουν την ανατροπή και πάλι, καθώς με δύο τρίποντα του Σάμπια προηγήθηκαν με 62-61 στο 35΄30΄΄. Τα τελευταία λεπτά ήταν συγκλονιστικά, με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται το προβάδισμα και στο τέλος να κρίνονται τα πάντα από τις καθοριστικές βολές του Τραΐκοφ και το λάθος του Μασάμπα (κλέψιμο ο Κον). Ως τελικό σκορ καταγράφηκε το 73-71 για την Ένωση.