Η ΑΕΚ Αθηνών κατέκτησε το Ζιβανάρειο τουρνουά

Η ΑΕΚ Αθηνών κέρδισε τον ΑΠΟΕΛ 108-73 και κατέκτησε αήττητη το Ζιβανάρειο τουρνουά που διεξάγεται από το 2004 και είναι αφιερωμένο στη μνήμη του αείμνηστου πρώην προέδρου του Σωματείου Μιχαλάκη Ζιβανάρη.

Οι κιτρινόμαυροι κέρδισαν και το τελευταίο παιχνίδι του τουρνουά και επιβεβαίωσαν την ανωτερότητα τους έναντι των τριών ομάδων που συμμετείχαν.

Η ομάδα του κ. Μανωλόπουλου έλεγξε από το πρώτο λεπτό τον αγώνα

και δημιούργησε διαφορά 7 πόντων από το 1ο δεκάλεπτο την οποία διεύρυνε σταδιακά και έκλεισε το ημίχρονο στο +12.

Παρόμοιο ήταν το σκηνικό στην επανάληψη. Η ΑΕΚ όσο περνούσε η ώρα άνοιγε τη διαφορά και εν τέλει κέρδισε εύκολα με 108-73.

Πολυτιμότερος του αγώνα ο Σάκοτα με 20 πόντους, πρώτος σκόρερ για τον ΑΠΟΕΛ ο Baker με 19.

Δεκάλεπτα 18-25, 20-25, 21-30, 14-28

ΑΠΟΕΛ (Τ. Κωνσταντινίδης): Gary 12, Ιερωνυμίδης 7, Moore 9, Harris 11, Baker 19, Fleming 7, Πηλαβάς, Κούνας 8, Κασκίρης, Καραμπατάκης, Zdravic.

ΑΕΚ (Σ. Μανωλόπουλος): Elonu 15, James 2, Green 3, Ξανθόπουλος, Σάκοτα 20, Τσαλμπούρης 12, Άτιτς 9, Λαρεντζάκης 14, Barlow 9, Sy 17, Μωραΐτης 6, Καμπερίδης 1.

Δεύτερη η Πετρολίνα ΑΕΚ
Η Πετρολίνα ΑΕΚ κέρδισε το Ρέθυμνο Cretan Kings 80-77 και κατέκτησε τη 2η θέση του τουρνουά.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν μοιρασμένο, με την ΑΕΚ να υπερτερεί στις λεπτομέρειες και να κλείνει το ημίχρονο με προβάδισμα 4 πόντων (38-34). Στο δεύτερο ημίχρονο οι 2 ομάδες είχαν από 1 δεκάλεπτο. Η ΑΕΚ πήρε απόσταση ασφαλείας στην 3η περίοδο 14 πόντων, αλλά οι Κρητικοί στο τελευταίο δεκάλεπτο έκαναν την αντεπίθεση τους, ωστόσο δεν πρόλαβαν να καλύψουν τη διαφορά και ηττήθηκαν με 4 πόντους (80-77).

Πρώτος σκόρερ του αγώνα ο Γιαννόπουλος του Ρεθύμνου με 29 πόντους και από τους νικητές ο Duren με 22,

Δεκάλεπτα 19-21, 15-17, 12-22, 31-20

Ρέθυμνο Cretan Kings (Ν. Βετούλας): Daniels 9, Goodwin 2, Medlock 9, Κώττας, Χριστοδούλου 17, Moody 1, Δραγάτης, Παναρετάκης, Θεοδωρίδης, Γιαννόπουλος 29, Robertson 10.

Πετρολίνα ΑΕΚ (Δ. Κουκούρης): Searcy 13, Παλάλας 7, Tasic 17, Gibson 10, Duren 22, Biggs 7, Σιζόπουλος, Κουμής, Τρισόκκας, Πασιαλής, Παντελή 4.