Ένας 18χρονος οδήγησε την Ρόμα, νίκησε και η Νάπολι

Με πρωταγωνιστή τον 18χρονο Ντανιέλε Βέρντε, ο οποίος έπιασε τρομερή απόδοση και ετοίμασε δύο γκολ, η Ρόμα πέρασε νικηφόρα από το "Σαντ'Ελία" (2-1 την Κάλιαρι). Η Νάπολι επικράτησε 3-1 της Ουντινέζε και παρέμεινε στο -4 από τους "τζιαλορόσι".

Η ελλιπέστατη Ρόμα επικράτησε 2-1 της Κάλιαρι στο "Σαντ'Ελία", διατηρήθηκε στο -7 από την Γιουβέντους και το +4 από την Νάπολι, ωστόσο το σημαντικότερο είναι ότι τη διαφορά έκανε ένας 18χρονος. Ο Ντανιέλε

Βέρντι ήταν ασταμάτητος, δεν κατάφερε να σκοράρει, αλλά ετοίμασε δύο γκολ, αρχής γενομένης από το 38ο λεπτό και την ασίστ στον Άντεμ Λιαγιτς, με συνέπεια να γίνει ο νεότερος δημιουργός γκολ του εφετινού πρωταθλήματος.Η απόδοση της Ρόμα δεν ήταν εξίσου καλή στο δεύτερο μέρος, η μεσαία γραμμή ατόνησε, οι κεντρικοί αμυντικοί υπέπεσαν σε λάθη, αλλά η Κάλιαρι έχασε μόλις μία κλασική ευκαιρία για την ισοφάριση, προτού ο Λεάντρο Παρέδες δώσει στο 85' σαφές προβάδισμα στους φιλοξενούμενους, οι οποίοι δέχθηκαν γκολ στο 95' από τον Πολ Μποκού.Λίγες ημέρες μετά από την πρόκριση επί της Ίντερ στην ημιτελική φάση του Coppa Italia, η Νάπολι ξεπέρασε το εμπόδιο της Ουντινέζε με 3-1 και παρέμεινε στο κυνήγι της Ρόμα.Μόλις στο 8ο λεπτό, ο Ντρις Μέρτενς πήρε τη μπάλα στο κέντρο, έπαιξε το 1-2 με τον Γκονσάλο Ιγκουαΐν και άνοιξε το σκορ, ενώ στο 21ο ο Μανόλο Γκαμπιαντίνι διπλασίασε το προβάδισμα των "παρτενοπέι" και απέδειξε ότι έχει προσαρμοστεί για τα καλά στον ιταλικό νότο.Η συνέχεια ανήκε στους φιλοξενούμενους, οι οποίοι έχασαν κλασική ευκαιρία με τον Άλαν (ο Ράφαελ απέκρουσε την μπάλα και την έστειλε στο οριζόντιο δοκάρι), προτού ο Σιρίλ Τερεό μειώσει με εξαιρετικό πλασέ στο 27ο λεπτό και ο Σίλβαν Βίντμερ απειλήσει για την ισοφάριση λίγο πριν από το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου.Η σεμνή τελετή έλαβε τέλος στο 59ο λεπτό, όταν μετά από εκτέλεση φάουλ του Μέρτενς, ο Τερεό έβαλε αυτογκόλ, ενώ το τελευταίο ημίωρο επεφύλασσε μία ωραία απόκρουση του Ορέστη Καρνέζη σε σουτ του Τζόναθαν ντε Γκουζμάν.Λύτρωση στο 89'Μετά από δύο συνεχόμενες ισοπαλίες η Φιορεντίνα επέστρεψε στις νίκες, επικρατώντας με 3-2 της Αταλάντα στο "Αρτέμιο Φράνκι" και αναρριχήθηκε στην τέταρτη θέση της Serie A.Μόλις στο 9ο λεπτό του αγώνα, ο Σαπακόστα πάγωσε το "Αρτέμιο Φράνκι" ανοίγοντας το σκορ για τους φιλοξενούμενους. Η απάντηση της Φιορεντίνα όμως ήταν άμεση με τον Μπασάντα να φέρνει το ματς στα ίσια με κεφαλιά, εννέα λεπτά αργότερα.Στο 76' οι γηπεδούχοι κατάφεραν να κάνουν και την απόλυτη ανατροπή, μπαίνοντας μπροστά στο σκορ με 2-1 με πανέμορφη ενέργεια και σουτ από τον Ντιαμάντι. Οι παίκτες της Αταλάντα δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη και έφτασαν και σε δεύτερο γκολ με τον Μποακίγιε να εκμεταλλεύεται μπαλιά του Σαπακόστα και από κοντά να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα. Η "λύτρωση" για την Φιορεντίνα ήρθε στο 89ο λεπτό με κοντινή προβολή του Πασκουάλ.Τα αποτελέσματα της 22ης αγωνιστικήςΣάββατο 7 Φεβρουαρίου 201519:00 Βερόνα - Τορίνο 1-3(83' Τόνι - 32' Μαρτίνες, 50' πέν. Κουαλιαρέλα, 90+2' Ελ Καουταρί)21:45 Γιουβέντους - Μίλαν 3-1(14' Τέβες, 31' Μπονούτσι, 65' Μοράτα - 28' Αντονέλι)Κυριακή 8 Φεβρουαρίου 201513:30 Φιορεντίνα - Αταλάντα 3-2(18' Μπασάντα, 76' Ντιαμάντι, 89' Πασκουάλ - 9' Σαπακόστα, 83' Μποακίγιε)16:00 Έμπολι - Τσεζένα 2-0(30' Μακαρόνε, 57' Σινιορέλι)16:00 Κάλιαρι - Ρόμα 1-2(95' Μποκού - 38' Λιάγιτς, 85' Παρέδες)16:00 Σαμπντόρια - Σασουόλο 1-1(9' Έντερ - 2' Ατσέρμπι)16:00 Νάπολι - Ουντινέζε 3-1(8' Μέρτενς, 21' Γκαμπιαντίνι, 59' αυτ. Τερεό - 27' Τερεό)21:45 Ίντερ - ΠαλέρμοΔευτέρα 9 Φεβρουαρίου 201521:45 Λάτσιο - Τζένοα