Έμειναν στο μηδέν

Με κορυφαίο τον Φώτη Γκουτζαβασίλη η Κέρκυρα πήρε το βαθμό της ισοπαλίας (0-0) στη Νέα Σμύρνη από τον Πανιώνιο, στο πλαίσιο της 23ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Σούπερ Λίγκας. Με 10 παίκτες τελείωσε το παιχνίδι η Κέρκυρα, λόγω της αποβολής του Γκόμες στο 71΄.Η ομάδα του Μιχάλη Γρηγορίου οφείλει σε πολύ μεγάλο βαθμό την 2η «λευκή» ισοπαλία (0-0 και με το Λεβαδειακό) στον 26χρονο

πορτιέρο, ο οποίος σε τρεις περιπτώσεις είπε όχι στους παίκτες του Πανιωνίου, ενώ ήταν σταθερός και στις εξόδους που πραγματοποίησε.Το τελικό αποτέλεσμα σαφώς δεν άφησε ικανοποιημένους τους Νεοσμυρνιώτες, που έμειναν στη ζώνη του υποβιβασμού (ισοβαθμούν στους 21 βαθμούς με τον Εργοτέλη, με τον οποίο θα παίξουν σε εξ αναβολής παιχνίδι στις 18/02) και τα πράγματα όσον αφορά το μέλλον τους στην κατηγορία δυσκολεύουν ακόμη περισσότερο.Ο Πανιώνιος είχε τον απόλυτο έλεγχο του ματς σε όλη τη διάρκεια του πρώτου μέρους. Οι «κυανέρυθροι» πίεσαν από τα πρώτα δευτερόλεπτα και με τη συμπλήρωση ενός λεπτού «άγγιξαν» το γκολ με το πλασέ του Κολοβού από την περιοχή να διώχνει πάνω στη γραμμή ο Γκόμες.Οι «Φαίακες» επισκέφθηκαν ελάχιστες φορές τη μεγάλη περιοχή των γηπεδούχων, ιδιαίτερα μέχρι τη συμπλήρωση του ημιώρου. Σε μία από αυτές, στο 15΄, έχασαν κλασική ευκαιρία με τον Καϊκούτ (αστόχησε εξ επαφής), μετά από εκτέλεση φάουλ, ενώ στο 22΄ ο Κουτζαβασίλης έκανε πολύ δύσκολη απόκρουση στο βολέ του Μπουμάλ.Πριν το κλείσιμο του ημιχρόνου (40΄), οι «κυανέρυθροι» έχασαν μεγάλη διπλή ευκαιρία για να προηγηθούν. Στην πρώτη φάση ο Κολοβός σούταρε από το σημείο του πέναλτι, αλλά ο Κουτζαβασίλης απόκρουσε σωτήρια, ενώ στην εξέλιξη της φάσης, η σέντρα του Ιμπαγάσα βρήκε εντελώς μόνο του το Γιάννου στη μικρή περιοχή, ωστόσο, η κεφαλιά του τελευταίου έφυγε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.Με δύο ευκαιρίες εκατέρωθεν ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο. Στο 52΄ ο Παπαδόπουλος απόκρουσε σε κόρνερ το κοντινό γυριστό σουτ του Γκαζαριάν, ενώ τρία λεπτά μετά ο Κουτζαβασίλης έκανε την επέμβαση του αγώνα, όταν έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ το βολέ του Μητρόπουλου από το ύψος της μικρής περιοχής.Η Κέρκυρα, που στο δεύτερο ημίχρονο έβρισκε πιο ανοικτούς διαδρόμους, έφτασε πολύ κοντά στο 0-1 στο 65΄, αλλά ο Παπαδόπουλος ήταν ο νικητής στο τετ-α-τετ που είχε με το Γκαζαριάν. Κι ενώ η ομάδα του Γρηγορίου είχε φέρει το παιχνίδι στα... μέτρα της, η λανθασμένη αντίδραση του Γκόμες στο 71΄ (έχασε τη μπάλα από τον Φούντα και τον τράβηξε από την φανέλα) επέφερε την αποβολή του με δεύτερη κίτρινη κάρτα.Παρά το αριθμητικό της μειονέκτημα, όμως, η Κέρκυρα άντεξε στην πίεση του Πανιωνίου και πήρε τον «χρυσό» βαθμό στη Νέα Σμύρνη.