Έμειναν στο Χ στη Νέα Σμύρνη

Ο Πανιώνιος προηγήθηκε δυο φορές, με τον Ολυμπιακό να ισοφαρίζει άλλες δυο

Αν και βρέθηκε να χάνει με 2-0 στο 56΄ από τον Πανιώνιο στη Νέα Σμύρνη, ο Ολυμπιακός ισοφάρισε και το ματς της 32ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Σούπερ Λίγκας τελείωσε ισόπαλο,

2-2. Κολοβός και Μπουμάλ έδωσαν προβάδισμα δύο τερμάτων στους γηπεδούχους (24΄, 56΄), αλλά στο 66΄ ο Μήτρογλου και στο 68΄ ο Ντομίνγκες σκόραραν για τους Πειραιώτες.

Κόντρα στη ροή του ματς, ο Πανιώνιος, που αξίζει να επισημανθεί ότι παρατάχθηκε με 10 Έλληνες παίκτες στην αρχική ενδεκάδα, προηγήθηκε στο 24΄ με τον Κολοβό, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε την ασίστ του Μπουμάλ και σε κενή εστία άνοιξε το σκορ (1-0). Το γκολ των «κυανέρυθρων» έριξε κάπως τον ρυθμό του ματς, με τους «ερυθρόλευκους» να μην μπορούν να βρουν τους διαδρόμους για να απειλήσουν.

Η είσοδος του Ντομίνγκες στον αγωνιστικό χώρο στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους (τραυματίστηκε ο Μποτία) άλλαξε τα δεδομένα στο δεύτερο ημίχρονο, έστω κι αν οι γηπεδούχοι αιφνιδίασαν και πάλι τους «ερυθρόλευκους». Σε αντεπίθεση, παρόμοια με αυτή από την οποία προήλθε το πρώτο γκολ, η ομάδα του Μαρίνου Ουζουνίδη εκμεταλλεύτηκε τα αμυντικά κενά των Πειραιωτών και στο 56΄ πήρε προβάδισμα δύο τερμάτων.

Ο Φούντας από αριστερά έδωσε στον Κολοβό, αυτός με τη σειρά του στον Μπουμάλ, ο οποίος με υποδειγματικό πλασέ «εκτέλεσε» τον Μέγιερι κι «έγραψε» το 2-0.
Το γκολ του Αφρικανού «ξύπνησε» την ομάδα του Περέιρα και μέσα σε 2 λεπτά ισοφάρισε, έχοντας μεγάλο πρωταγωνιστή τον Τσόρι Ντομίνγκες. Από πάσα του Αργεντινού στο 66΄ και σέντρα του Ελαμπντελαουί, ο Μήτρογλου μείωσε σε 1-2. Στο 68΄ ο Τσόρι πήρε την μπάλα κάτω από τη μεσαία γραμμή, πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του και με πλασέ μέσα από την περιοχή έκανε το 2-2.