Ολοένα και πιο κοντά στον τίτλο

Η Τσέλσι έμεινε στο 0-0 εκτός έδρας με την Άρσεναλ, διατηρώντας το +10
Με κύριο στόχο την άμυνα η Τσέλσι έμεινε στο 0-0 με την Άρσεναλ στο «Έμιρεϊτς», παραμένει πρωτοπόρος στο +10 και με έναν αγώνα λιγότερο και είναι όλο και πιο κοντά στην κατάκτηση του φετινού πρωταθλήματος. Ακόμα, ο προπονητής της Τσέλσι, Ζοσέ Μουρίνιο, παρέμεινε αήττητος για 13η φορά κόντρα στον τεχνικό της Άρσεναλ, Αρσέν Βενγκέρ.

Λίγες καλές φάσεις είχε το πρώτο ημίχρονο, αλλά έγιναν αρκετά διαιτητικά λάθη.
Στο 16΄ ο Οσπίνα έκανε φάουλ πάνω στον Όσκαρ

μέσα στην περιοχή της Άρσεναλ, με τον διαιτητή, Μάικλ Όλιβερ, να μη δίνει πέναλτι υπέρ της Τσέλσι.
Στο 23΄ ο Φάμπρεγας έπεσε μέσα στην περιοχή των «κανονιέρηδων» υπό την πίεση του Καθόρλα, με τον διαιτητή να του δίνει κίτρινη κάρτα για «θέατρο», αν και θα μπορούσε να δοθεί πέναλτι, καθώς υπάρχει επαφή.

Στο 34΄ ο Κέιχιλ έδιωξε με το χέρι την μπάλα μετά από σουτ του Καθόρλα, μέσα στην περιοχή της Τσέλσι, φάση για πέναλτι που επίσης δεν είδε ο διαιτητής.
Στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου, ο Ντιντιέ Ντρογκμπά πέρασε στο ματς αντί του Όσκαρ για την Τσέλσι, που έπαιζε με «ψεύτικο» 9αρι τον Εντέν Αζάρ.
Η Άρσεναλ συνέχιζε να έχει τη μεγαλύτερη κατοχή μπάλας και να προσπαθεί να γίνει απειλητική, με καλύτερη ευκαιρία ένα σουτ του Μερτεζάκερ, που βγήκε λίγο άουτ. Η Τσέλσι είχε έναν αμυντικο-παθητικό ρόλο, με πρώτο μέλημα τη σωστή άμυνα.

Τριάρα η Έβερτον
Πολύ βαριά αποδείχθηκε για τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ η ήττα από την Τσέλσι.
Με εμφανώς κακή ψυχολογία -και παρουσιάζοντας τα γνώριμα κενά στην άμυνα- η ομάδα του Φαν Χάαλ έγινε παιχνιδάκι στα χέρια της Έβερτον, που την καθάρισε άνετα 3-0.

Το γρήγορο γκολ του ΜακΚάρθι (έπειτα από παλινωδία στα μετόπισθεν των «κόκκινων διαβόλων» στο 5’) έκανε νωρίς αφεντικά τους γηπεδούχους. Κι όταν ο Στόουνς έπιασε -αμαρκάριστος- την κεφαλιά για το δεύτερο γκολ στο 35’, ο γάμος σχόλασε πρόωρα για τη Γιουνάιτεντ.

Διότι οι απεγνωσμένες κινήσεις από τον πάγκο (με την είσοδο του Φαλκάο στο ημίχρονο και του Ντι Μαρία στο 63’) δεν άλλαζαν κάτι, αντίθετα με την είσοδο του Κέβιν Μιραλάς στο 69’. Διότι ο Βέλγος δε χρειάστηκε ούτε πέντε λεπτά πριν εκμεταλλευτεί την… εντύπωση των αμυντικών ότι υπήρχε οφσάιντ και δώσει θριαμβευτικές διαστάσεις στη νίκη των «ζαχαρωτών».

Έτσι, η Γιουνάιτεντ δεν μπορεί να αξιοποιήσει τυχόν απώλεια της Άρσεναλ στο ντέρμπι με την Τσέλσι και μένει στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας (που οδηγεί στα προκριματικά και όχι απευθείας στους ομίλους του Champions League).