Έκλεισε θέση στο final 4 η Ρεάλ Μαδρίτης

Η Ρεάλ θα είναι παρούσα στο... δικό της Final-4. Με τον Ρούντι Φερνάντεθ να ρίχνει τη χαριστική βολή, η "βασίλισσα" νίκησε 76-63 την Εφές στην Κωνσταντινούπολη και με 3-1 στη σειρά έγινε η τρίτη ομάδα που προκρίθηκε. Αντίπαλός της στον ημιτελικό η Φενέρμπαχτσε του Ομπράντοβιτς.

Για 20 λεπτά η Εφές έδειχνε ικανή να φτάσει στο 2-2 και να στείλει τη σειρά πίσω στη Μαδρίτη. Μετά το 9-2 προηγήθηκε 26-18 και 33-26, εκμεταλλευόμενη το καλό ματς του Σάριτς και τις πολλές περισσότερες βολές.

Η Ρεάλ όμως αντέδρασε και σταδιακά η εικόνα άλλαξε. Με 9-0 σε στα πρώτα τέσσερα λεπτά της τρίτης

περιόδου προσπέρασε 42-39 και από τότε δεν έχασε το προβάδισμα. Ο Κάρολ έκανε τη διαφορά ερχόμενος από τον πάγκο και το 58-49 έκανε την ομάδα του Λάσο αφεντικό.

Ο Κρστιτς κράτησε τους συμπαίκτες του μέσα στο ματς ως το 65-61, οι Μαδριλένοι όμως είχαν περισσότερους παίκτες να σκοράρουν και το 71-63, δια χειρός Φερνάντεθ, στα 57'' πριν από τη λήξη έριξε τους τίτλους τέλους και έστειλε τη Ρεάλ για τρίτη σερί σεζόν στην καλύτερη τετράδα της διοργάνωσης.