Έκανε πλάκα ο Ολυμπιακός στον ΠΑΟ

Ο Ολυμπιακός εμφανίστηκε πιο έτοιμος στο ντέρμπι νικώντας κατά κράτος τον Παναθηναϊκό. Η φανταστική άμυνα του Ολυμπιακού σε συνδυασμό με την πολύ καλή βραδιά που βρέθηκε η «τριπλέτα» Πρίντεζης (18 π., 5 ριμπ.), Λοτζέσκι (15 π. , 3/5 τρ.) και Γκριν (14 πόντους, 2/2τρ.) του έδωσαν μια άνετη νίκη, με διαφορά +25 πόντων (88-63), που αποτελεί και τη μεγαλύτερη σε ντέρμπι «αιωνίων» στην κανονική περίοδο. Πολύ κακός

ο Παναθηναϊκός τόσο σε άμυνα, όσο και στην επίθεση, όπου τα «έσπασε» με (18/40 διπ, 6/19 τρ. και 9/16 βολές). Στο πρώτο ημίχρονο ο Μπουρούσης πάλευε μόνος του αλλά στο δεύτερο μισό του αγώνα έπεσε δραματικά η απόδοση του σημειώνοντας μόλις ένα πόντο.

Τα δεκάλεπτα:23-17, 50-32, 68-49, 88-63

Ο Ολυμπιακός στο πρώτο δεκάλεπτο ξεκίνησε πιο δυνατά από τους «πράσινους» και με ένα σερί 9-0 προηγήθηκε 20-11 στο 8΄. Ο Παναθηναϊκός με μια βολή του Μπουρούση και ένα τρίποντο του Καλάθη μείωσε στους -5 (20-15), αλλά ο Γκριν «απάντησε» με τον ίδιο τρόπο στο καλάθι του γκαρντ του «τριφυλλιού» δίνοντας και πάλι «αέρα» 8 πόντων στην ομάδα του. Στην συνέχεια ο Παππάς με τζαμπ σουτ έκανε το 23-17, που ήταν και το σκορ της πρώτης περιόδου.

Ο Ολυμπιακός παρόλο που είχε τον έλεγχο του αγώνα δεν μπορούσε να δημιουργήσει μια διαφορά ασφαλείας, αφού ο Μπουρούσης (11 πόντους στο 1ο ημίχρονο) με συνεχόμενα καλάθια κρατούσε την ομάδα του κοντά στο σκορ. Η «έκρηξη» για τους γηπεδούχους ήρθε στα μισά της δεύτερης περιόδου όπου με όπλο την πολύ καλή άμυνα τους οδήγησαν τον Παναθηναϊκό σε βιαστικές επιθέσεις, με αποτέλεσμα ο Ολυμπιακός να «χτυπήσει» επανειλημμένα στον αιφνιδιασμό. Μεγάλο πρωταγωνιστής για τους «ερυθρόλευκους» σε αυτό το χρονικό σημείο ήταν ο Ματ Λοτζέσκι, που σημείωσε του 10 από τους 27 πόντους που πέτυχε η ομάδα του στο δεύτερο δεκάλεπτο. Οι πρωταθλητές Ελλάδας εκμεταλλευόμενοι την αστοχία των αντιπάλων τους «έτρεξαν» ένα σερί 16-3 πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με διαφορά 18 πόντων (50-32).

Η τρίτη περίοδος έφερε την υπογραφή του Πρίντεζη για τους γηπεδούχους. Ο Έλληνας διεθνής ήταν αυτός που έδωσε λύσεις στην επίθεση της ομάδας του όταν αυτή μπλόκαρε. Το «τριφύλλι» αν και έπαιξε λίγο καλύτερη άμυνα η εκνευριστική αστοχία των παικτών του δεν του επέτρεψε να ξαναμπεί στον αγώνα.

Ο Παναθηναϊκός ήταν φανερό πως ήταν ανήμπορος να αντιδράσει την ώρα που οι «ερυθρόλευκοι» «πυροβολούσαν» από την περιφέρεια ανεβάζοντας την διαφορά στους 27 (86-59 στο 37΄). Τα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα με τον Παναθηναϊκό να έχει «πετάξει λευκή πετσέτα» υποκύπτοντας στις «ορέξεις» των Πειραιωτών, που μέσα σε πανηγυρικό κλίμα, πήραν την νίκη με 88-63.

Διαιτητές: Πηλοϊδης-Καρακατσούνης-Τζαφλέρης

Οι συνθέσεις:

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Μπιρτς 9, Σπανούλης 2 (7 ασ.), Πρίντεζης 18, Παπανικολάου 4, Μάντζαρης 3 (1), Γκριν 14 (2), Γιανγκ 4, Παπαπέτρου 7 (1), Μιλουτίνοφ 3, Χάκετ 9 (1), Λοτζέσκι 15 (3 τρίπ., 9 ριμπ.).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Σίνγκλετον 10, Φελντέιν 9 (2), Γκιστ 10 (1), Χαραλαμπόπουλος 2, Καλάθης 5 (1), Ρίβερς 3, Φώτσης 3 (1), Παππάς 9 (1), Μπουρούσης 12.