ΔΙΠΛΟ ΚΑΙ ΣΤΟ +3

Ο Απόλλωνας με τέρματα των Παπουλή και Γκιέ νίκησε τον Εθνικό Άχνας με 2-0ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΧ. 0ΑΠΟΛΛΩΝ 2Παπουλής 68` , Γκιέ 77`Τον αέρα των τριών βαθμών από τον δεύτερο στη βαθμολογία ΑΠΟΕΛ διατήρησε ο Απόλλωνας, νικώντας χθες βράδυ στο Δασάκι τον Εθνικός Άχνας με 2-0 με τέρματα των Παπουλή και Γκιέ.Το συγκρότημα του Ιοάν Αντόνε παρουσίασε δύο αγωνιστικά πρόσωπα, μέτριο στο α` ημίχρονο, αρκετά καλό στην επανάληψη και δίκαια έφτασε στη νίκη. Πλέον ο Απόλλωνας έφτασε στους 39 βαθμούς. Από την άλλη, ο Εθνικός Άχνας παρέμεινε στην όγδοη θέση

της βαθμολογίας με 20 βαθμούς.Η μια ομάδα προσπάθησε να αποδώσει περισσότερο επιθετικό ποδόσφαιρο, η άλλη ομάδα είχε ως στόχο την καλή αμυντική της λειτουργία. Ο Απόλλωνας είχε τον έλεγχο, χωρίς όμως κανένα αποτέλεσμα. Η κατοχή της μπάλας τον έφερνε συνεχώς κάτω από τη μεσαία γραμμή και προς την περιοχή του Εθνικού Άχνας, όμως απειλητικός δεν μπορούσε να γίνει.Ο Εθνικός Άχνας με φανερό στόχο να κρατήσει το μηδέν στην άμυνα έδωσε χώρο και ως επί το πλείστον βρισκόταν πίσω από την μπάλα. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα να μην έχει καλή ανάπτυξη και φυσικά να μην μπορεί να απειλήσει την εστία του Βάλε.Η εικόνα των δύο ομάδων συνεχίστηκε μέχρι το τέλος του α` ημιχρόνου, με το αποτέλεσμα να παραμένει στο 0-0. Αν και καλύτερος ο Απόλλωνας, ωστόσο δεν κατάφερε να δημιουργήσει τη μεγάλη ευκαιρία. Από την άλλη, το στατιστικό στοιχείο ότι στα πρώτα σαράντα πέντε λεπτά ο Εθνικός δεν κατάφερε να καταγράψει ευκαιρία, τα λέει όλα.Αλλαγή εικόναςΜε την έναρξη του β` ημιχρόνου η εικόνα του Απόλλωνα άλλαξε προς το καλύτερο. Αυτό οφείλεται σε μεγάλο βαθμό στην αλλαγή του Ιοάν Αντόνε. Πέρασε στον αγώνα τον Ρομπέρ στη θέση του Έλτον, αλλάζοντας όλη την εικόνα της ομάδας του. Έγινε περισσότερο δημιουργικός, ουσιαστικός και είχε κάτι που του έλειπε, ήταν αποτελεσματικός. Δημιούργησε και έχασε αρκετές ευκαιρίες, σημειώνοντας ταυτόχρονα δύο τέρματα, αν και το δεύτερο δεν θα έπρεπε να μετρήσει, καθώς ο Γκιέ ήταν σε θέση οφ σαιντ.Ο Εθνικός Άχνας στην επανάληψη δεν άλλαξε την εικόνα του. Αμυντικά ταμπουρωμένος και επιθετικά ανύπαρκτος. Δέχθηκε έντονη πίεση από τους ποδοσφαιριστές του Απόλλωνα, με την κούραση να γίνεται ολοένα και περισσότερο εμφανής με την πάροδο του χρόνου. Κούραση που έφερε λάθη και αδράνειες. Η ήττα ήρθε φυσιολογικά για την ομάδα του Απόστολου Μακρίδη, καθώς δεν διεκδίκησε και πολλά από τον αγώνα.Διαιτητής: Β. ΔημητρίουΚίτρινες: Έβερτον (4η), Ατάντα/ Έλτον, Παπουλής, Μερκής (6η), ΧαμντανίΕΘΝΙΚΟΣ: Βαλβέρδε, Αργυρίου, Ταλ, Ατάντα, Έβερτον, Πιντσέλι, Πράκερ (72` Χ"Βασίλης), Ντε Μέλο (61` Γιαγκουδάκης), Γκαρσία (51` Στόλερ), Βάλντο, ΜπέλφορντΑΠΟΛΛΩΝ: Βάλε, Λόπες, Mερκής, Αγγελή, Βασιλείου, Χαμντανί, Έλτον (46` Ρομπέρ), Παπουλής (78` Στογιάνοβιτς), Ρόσα, Τουράν, Γκιέ (83` Κυριάκου)Το φιλμ του αγώνα8` Πρώτη επιθετική προσπάθεια για τον Απόλλωνα, με τον Παπουλή να δοκιμάζει το σουτ και τον Βαλβέρδε να μπλοκάρει την μπάλα.13` Δεύτερη επίσκεψη του Απόλλωνα στην περιοχή του Εθνικού, με τον Έλτον να πιάνει το σουτ, ωστόσο ο Βαλβέρδε δεν ανησύχησε.28` Εκτέλεση φάουλ από τον Έλτον, στο ύψος του πέναλτι ο Αγγελή έπιασε την κεφαλιά, με την μπάλα να καταλήγει στην αγκαλιά του τερματοφύλακα του Εθνικού.35` Φάουλ από τον Ρόσα, γίνεται η κεφαλιά αρχικά από ποδοσφαιριστή του Απόλλωνα, η μπάλα πήγε στον Λόπες, ο οποίος με νέα κεφαλιά έδωσε στον Παπουλή, με τον Ελλαδίτη επιθετικό να στέλνει την μπάλα στα δίκτυα. Όμως, το τέρμα δεν μέτρησε, καθώς ο Λόπες ήταν σε θέση οφ-σάιντ. Σωστή η απόφαση του α` βοηθού διαιτητή Μάριου Καλογήρου.37` Εκτέλεση φάουλ για τον Απόλλωνα, με τον Τουράμ να πιάνει την κεφαλιά στο ύψος της μικρής περιοχής, να βρίσκει το σώμα του Έβερτον και να καταλήγει κόρνερ.47` Μεγάλη ευκαιρία για τον Εθνικό, ο Πιντσέλι έκανε το φάουλ και από κοντά ο Μπέλφορντ δεν μπόρεσε να νικήσει τον Βάλε.60' Τεράστια ευκαιρία για τον Απόλλωνα. Σουτ από τον Ρόσα, δύσκολη απόκρουση ο Βαλβέρδ.65` Μεγάλη ευκαιρία για τον Εθνικό Άχνας. Ο Μπέλφορντ έβγαλε στον κενό χώρο την μπαλιά, με τον Πάρκερ να βρίσκεται απέναντι στον Βάλε, πραγματοποιώντας όμως ένα «χλιαρό» πλασέ και τον τερματοφύλακα του Απόλλωνα να μπλοκάρει την μπάλα.68` Λύτρωση για τον Απόλλωνα με τον Παπουλή να γράφει το 0-1. Αρχικά έγινε η σέντρα από τα δεξιά, με τον Βαλβέρδε να διώχνει, τον Γκιέ να κάνει την κεφαλιά και τον Ταλ να διώχνει, όμως ο Παπουλής από κοντά και με γυριστό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίκτυα, δίνοντας το προβάδισμα στον Απόλλωνα.77` Προβάδισμα δύο τερμάτων για τον Απόλλωνα με τον Γκιέ. Αρχικά ο Χαμντανί πασάρει στον Παπουλή, αυτός αμέσως έβγαλε την κάθετη μπαλιά στον Γκιέ, ο οποίος αφού πέρασε και τον Βαλβέρδε έστειλε την μπάλα στα δίκτυα, γράφοντας το 0-2. Τέρμα όμως που δεν έπρεπε να μετρήσει, καθώς ο ποδοσφαιριστής του Απόλλωνα ήταν σε θέση οφ σάιντ και δεν δόθηκε από τον β` βοηθό διαιτητή Μιχάλη Τσεντή.ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ1. ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ 392. ΑΠΟΕΛ 363. ΟΜΟΝΟΙΑ 324.Α.Ε.Κ. 315. ΑΝΟΡΘΩΣΗ 316. ΕΡΜΗΣ 277. ΑΕΛ 258. ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΧ. 209. Ν. ΣΑΛΑΜΙΝΑ 1710. ΟΘΕΛΛΟΣ 1411.ΔΟΞΑ 1412. ΑΓ. ΝΑΠΑ 12Αντόνε: «Μπορούμε να πάρουμε το πρωτάθλημα»Ικανοποιημένος από την απόδοση των ποδοσφαιριστών εμφανίστηκε στις δηλώσεις του ο Ιοάν Αντόνε, τονίζοντας ότι όλοι στον Απόλλωνα πιστεύουν ότι μπορούν να κατακτήσουν τον τίτλο.«Ήταν ένα δύσκολο παιχνίδι, πιστεύω κερδίσαμε δίκαια. Δουλέψαμε πολύ σκληρά για τους τρεις βαθμούς απέναντι σε μια ομάδα πάρα πολύ καλή μεσοαμυντικά. Ευχαριστώ τους παίκτες μου για τον τρόπο με τον οποίο αντιμετώπισαν την αμυντική λειτουργία του Εθνικού. Μας έμεινε μόνο ο στόχος του πρωταθλήματος και κοιτάμε κάθε παιχνίδι σαν τελικό. Πιστεύουμε ότι μπορούμε να πάρουμε το πρωτάθλημα. Ευχαριστούμε τον κόσμο για τη βοήθεια και την υποστήριξη για 90 λεπτά».Από την πλευρά του, ο προπονητής του Εθνικού ανέφερε: «Συγχαρητήρια στον Απόλλωνα. Ήταν μεγάλο κίνητρο για εμάς, είχαμε ανάγκη και τους βαθμούς. Ξέραμε ότι όσο κυλούσε ο χρόνος σίγουρα το άγχος θα επιδρούσε αρνητικά για τον Απόλλωνα. Στο πρώτο ημίχρονο κρατήσαμε μακριά από ευκαιρία τον Απόλλωνα. Στο δεύτερο μέρος το παιχνίδι άνοιξε. Ήταν καθοριστική η ευκαιρία με τον Πράκερ, όταν μπορούσαμε να κάνουμε το 1-0. Μετά το 1-0 προσπαθήσαμε, ήρθε και το 2-0 όπως ήρθε... Δεν τα βάλαμε κάτω όμως και αυτό θέλω να το πιστώσω στους παίκτες. Θεωρώ ότι ήμασταν αρκετά ανταγωνιστικοί».ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΥΝ ΚΑΙ ΑΥΤΑ*Αυτή ήταν η δωδέκατη νίκη του Απόλλωνα στο πρωτάθλημα και έκτη νίκη εκτός έδρας. Η ομάδα της Λεμεσού στις τελευταίες έξι αγωνιστικές δεν έχει δεχθεί ήττα, μετρώντας τέσσερεις νίκες και δύο ισοπαλίες.*Για δεύτερο συνεχή αγώνα κρατά το μηδέν στην άμυνα, ενώ έχει φθάσει στα 19 εκτός έδρας τέρματα και 43 συνολικά, διαθέτοντας την καλύτερη επίθεση τόσο σε εντός όσο και εκτός έδρας αγώνες.* Στα εννέα τέρματα έχει φτάσει πλέον ο Ελλαδίτης επιθετικός Φώτης Παπουλής και είναι ο πρώτος σκόρερ του Απόλλωνα. Στα οκτώ βρίσκεται ο Σανγκόι, ενώ στα έξι τέρματα έφτασε ο Άμπραχαμ Γκιέ.*Στις έξι κίτρινες κάρτες έφτασε ο αρχηγός Γιώργος Μερκής και θα απουσιάσει στον αγώνα με τη Δόξα. Σκόπιμη κάρτα για να είναι παρών στα ντέρμπι.