Χωρίς φρένα η Άρσεναλ!(VIDEO)

Την όγδοη συνεχόμενη νίκη της στο πρωτάθλημα πανηγύρισε η Άρσεναλ, η οποία επικράτησε 1-0 της Μπέρνλι στο "Τερφ Μουρ" και αύξησε τις ελπίδες της για την κατάκτηση της δεύτερης θέσης της Premier League, δεδομένου ότι μία εκ των ομάδων του Μάντσεστερ (ενδεχομένως και οι δύο) θα χάσει βαθμούς στο κυριακάτικο ντέρμπι.

Το περιπετειώδες γκολ του Άαρον Ράμσεϊ στο 12ο λεπτό της αναμέτρησης του "Τερφ Μουρ" χάρισε στην Άρσεναλ μία ακόμη

νίκη, την όγδοη συνεχόμενη, η οποία τη φέρνει στο +4 από την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και στο +5 από την Μάντσεστερ Σίτι (με ένα ματς περισσότερο).

Ο Μεσούτ Εζίλ δεν κατάφερε να νικήσει τον Τομ Χίτον, ο Κίεραν Τρίπιερ ανέκοψε εντυπωσιακά τον Αλέξις Σάντσες, αλλά ο επερχόμενος Ράμσεϊ άνοιξε το σκορ για τους "κανονιέρηδες".

Η ομάδα του Αρσέν Βενγκέρ άγγιξε το δεύτερο γκολ στο 26', όταν το φάουλ του Σάντι Καθόρλα πέρασε λίγο δίπλα από το δοκάρι του Οσπίνα, ενώ μέχρι το 70ό λεπτό δεν απειλήθηκε καθόλου, καθώς είχε φροντίσει να κρατήσει τους αντιπάλους μακριά από τα καρέ του Ντάβιντ Οσπίνα.

Σε εκείνο το χρονικό σημείο, η Μπέρνλι επισκέφθηκε δύο φορές με αξιώσεις την περιοχή των "κανονιέρηδων", οι οποίοι πάντως δεν δυσκολεύτηκαν να κρατήσουν το προβάδισμα και συνάμα τη νίκη που τους φέρνει στο -4 από την Τσέλσι (σ.σ. οι "μπλε" έχουν δύο ματς λιγότερα).