Αρνήθηκε να πάρει το βραβείο του MVP (βίντεο)

Ο Λιονέλ Μέσι ανακηρύχτηκε κορυφαίος παίκτης του Copa América 2015 όμως αρνήθηκε να παραλάβει το βραβείο με αποτέλεσμα να μην γίνει η απονομή.

Στενοχωρημένος από την ήττα στον τελικό από τη Χιλή (με 4-1 στα πέναλτι μετά το 0-0 σε κανονική διάρκεια και παράταση) αλλά και θέλοντας να αποφύγει την αμήχανη στιγμή την ώρα της απονομής ο ηγέτης της "αλμπισελέστε" αρνήθηκε να παραλάβει το βραβείο και όταν έγινε γνωστό το αίτημά του να μην παραστεί στην απονομή το εν λόγω βραβείο

αποσύρθηκε από την εξέδρα όπου ήταν τοποθετημένο.

Ο Μέσι έδειξε επίσης την απογοήτευσή του με το να βγάλει αμέσως το ασημένιο μετάλιο που του είχαν φορέσει γύρω από το λαιμό ενώ υπενθυμίζεται πως είχε αρνηθεί να πάρει το βραβείο του MPV και μετά τον αγώνα με την Παραγουάη στη φάση των ομίλων, σε ένα ματς που η Αργεντινή είχε προηγηθεί 2-0 αλλά δέχτηκε την ισοφάριση με γκολ του Μπάριος στις καθυστερήσεις.