Αύξησε τη διαφορά στους τέσσερεις

Η Μπαρσελόνα με τέρματα των Ματιέ και Σουάρες νίκησε τη Ρεάλ με 2-1, η οποία ισοφάρισε με τον ΡονάλντοΣτο 12' η Ρεάλ Μαδρίτης έχασε την πρώτη μεγάλη ευκαιρία στον αγώνα. Ο Μπενζεμά έβγαλε τη σέντρα στο δεύτερο δοκάρι, με τον Ρονάλντο να δοκιμάζει το πλασέ, ωστόσο η μπάλα βρήκε το οριζόντιο δοκάρι της εστίας της Μπαρσελόνα.Στην πρώτη της προσπάθεια η Μπαρσελόνα άνοιξε το σκορ. Στο 19' ο Μέσι εκτέλεσε φάουλ, με τον Ματιέ στην καρδιά της άμυνας της Ρεάλ να πιάνει την κεφαλιά, στέλνοντας την μπάλα στα δίκτυα της εστίας της Ρεάλ γράφοντας το 1-0.Η Ρεάλ ισοφάρισε με τον Ρονάλντο στο 31'. Ο Μπενζεμά

έβγαλε την ασίστ στον Ρονάλντο με τον Πορτογάλο να στέλνει την μπάλα στα δίκτυα. Αυτό ήταν το 31ο τέρμα του στο πρωτάθλημα.Στο 39' ακυρώθηκε τέρμα για τη Ρεάλ, λανθασμένη απόφαση καθώς ο Μπέιλ, ο οποίος με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίκτυα, δεν ήταν σε θέση οφ σάιντ.Η Μπαρσελόνα πήρε και πάλι προβάδισμα στο σκορ στο 56'. Ο Άλβες από τα δεξιά έκανε το γέμισμα με τον Σουάρες να κατεβάζει την μπάλα και με σουτ να γράφει το 2-1.Η… πελάτισσα της Σεβίλης λέγεται Βιγιαρεάλ. Μετά την ήττα στον πρώτο γύρο και τον αποκλεισμό στο Europa το «κίτρινο υποβρύχιο» παραδόθηκε ξανά στις ορέξεις των Ανδαλουσιανών που πέρασαν αέρα, 2-0, από το «Μαδριγάλ».Το σκορ για την ομάδα του Ουνάι Έμερι άνοιξε στο 49ο λεπτό ο Κόκε, με όμορφο σουτ. Οι γηπεδούχοι αναγκάστηκαν να «ανοιχτούν» και η Σεβίλη δεν χαρίστηκε. Στο 65° λεπτό, ο Βιτόλο με ωραίο σουτ στην κίνηση από το ύψος της περιοχής έκανε το 2-0 και κάπου εκεί όλα τελείωσαν.Έτσι, η Σεβίλη ουσιαστικά καθάρισε την 5η θέση, αφού πλέον απέχει έξι βαθμούς από τη Βιγιαρεάλ, που ωστόσο βρίσκεται σε απόσταση ασφαλείας από τη Μάλαγα.Μεσημεριανή αγγαρεία για την Ντεπορτίβο Λα Κορούνια και την Εσπανιόλ, καθώς το παιχνίδι για την 28η αγωνιστική της Primera Division έληξε ισόπαλο χωρίς τέρματα.Οι δύο ομάδες είχαν κάποιες ελάχιστες φάσεις για να σκοράρουν ή να προκαλέσουν προβλήματα στις αντίπαλες εστίες, με σημαντικότερη όλων το φάουλ που εκτέλεσε ο Αρμπίγια και κατέληξε στα χέρια του Φαμπρίτσιο με την ολοκλήρωση του 90λεπτου.Η Σοσιεδάδ υπερασπίστηκε με 3-1 την έδρα της απέναντι στην ουραγό Κόρντομπα, σε αναμέτρηση για την 28η αγωνιστική του ισπανικού πρωταθλήματος. Οι φιλοξενούμενοι, πάντως, έχασαν μόλις στο 6° λεπτό του αγώνα τον Πάντιτς, ο οποίος αντίκρισε απευθείας κόκκινη, ενώ στο 82' αποχώρησε και ο Λόπεθ (2 κίτρινες κάρτες).Τα αποτελέσματα της 28ης αγωνιστικήςΈλτσε-Βαλένθια 0-4(44' Γκόμεζ, 57' Αλκάθερ, 71' αυτ. Ρόκο, 90' Οταμέντι)Ατλέτικο Μαδρίτης-Χετάφε 2-0(3' Τόρες, 44' Τιάγκο)Ράγιο Βαγεκάνο-Μάλαγα 1-0(22' Κακουτά)Λεβάντε-Θέλτα 0-1(86' Τσαρλς)Αθλέτικ Μπιλμπάο-Αλμερία 2-1(3' Ετσεΐτα, 25' Ρίκο - 47' αυτ. Μπαλενθιάγκα)Γρανάδα-Εϊμπάρ 0-0Λα Κορούνια-Εσπανιόλ 0-0Βιγιαρεάλ Σεβίλη 0-2(49' Κόκε, 65' Βιτόλο)Ρεάλ Σοσιεδάδ-Κόρδοβα(34' Αγκιρέτσε , 75' Κάστρο, 90' Φινμπόγκασον - 12' ΑντόνεΜπαρσελόνα-Ρεάλ Μ. 2-1(19' Ματιέ, 56' Σουάρες - 31' Ρονάλντο1.ΜΠΑΡΣΕΛΟΝΑ 68 80-172.ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ 64 78-263.ΒΑΛΕΝΘΙΑ 60 52-224.ΑΤΛΕΤΙΚΟ Μ. 59 53-235.ΣΕΒΙΛΗ 52 49-336.ΒΙΓΙΑΡΕΑΛ 49 43-247.ΜΑΛΑΓΑ 44 31-318. ΜΠΙΛΜΠΑΟ 39 27-339.ΣΟΣΙΕΔΑΔ 36 33-3710.ΡΑΓΙΟ ΒΑΓΕΚΑΝΟ 35 33-5011.ΘΕΛΤΑ 35 29-3112.ΕΣΠΑΝΙΟΛ 34 32-3713.ΧΕΤΑΦΕ 29 24-3914.ΕΪΜΠΑΡ 28 26-3815.ΕΛΤΣΕ 27 23-5216.ΛΑ ΚΟΡΟΥΝΙΑ 26 23-4417.ΑΛΜΕΡΙΑ 25 23-4218.ΛΕΒΑΝΤΕ 25 23-5219.ΓΡΑΝΑΔΑ 23 18-4320.ΚΟΡΔΟΒΑ 18 20-46