Κλείνει θέση στ' αστέρια

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ νίκησε 2-1 τη Λίβερπουλ και ξέφυγε πέντε βαθμούςΘέση στο επόμενο Champions League κλείνει η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ καθώς, μετά το διπλό 2-1 στο Άνφιλντ, ξέφυγε με 5 βαθμούς από τη Λίβερπουλ.Οι «κόκκινοι διάβολοι» καθάρισαν με δύο γκολ του Χουάν Μάτα, ενώ το τέρμα του Στάριτζ (69') δεν ήταν αρκετό σε ένα ντέρμπι που σημαδεύτηκε από την αποβολή του Στίβεν Τζέραρντ, ο οποίος πέρασε αλλαγή στο ημίχρονο

και... 48 δευτερόλεπτα μετά αποβλήθηκε γιατί πάτησε τον Ερέρα!Στο 14' λοιπόν, μετά από μαγική κάθετη του Ερέρα, ο Μάτα έφυγε στην πλάτη της άμυνας της Λίβερπουλ και με εξαιρετικό πλασέ άνοιξε το σκορ (1-0).Και μετά από ένα ήρεμο πρώτο ημίχρονο, όπου η Γιουνάιτεντ είχε καθαρά το πάνω χέρι, στο δεύτερο 45λεπτο το ματς έγινε... ροντέο. Όλα ξεκίνησαν με την είσοδο του Στίβεν Τζέραρντ στον αγωνιστικό χώρο. Ο αρχηγός της Λίβερπουλ, στο τελευταίο του ντέρμπι κόντρα στην ομάδα του Μάντσεστερ, πρόλαβε να αποβληθεί στα 48 δευτερόλεπτα, όταν πάτησε το πόδι του Ερέρα! Παρ' όλ' αυτά η Λίβερπουλ στεκόταν καλά, έστω και με 10 παίκτες. Όμως, κόντρα στη ροή του αγώνα στο 59' ο Μάτα πέτυχε... γκολάρα (γυριστό μετά από ασίστ του Ντι Μαρία) και κάπου εκεί οι ελπίδες της Λίβερπουλ έδειχναν να στερεύουν.Η είσοδος του Μπαλοτέλι δεν προσέφερε τίποτα, παρά μόνο νέα νεύρα, ενώ το γκολ του Στάριτζ στο 69' (πλάσαρε σωστά τον Ντε Χέα μετά την μπαλιά του Κουτίνιο) δεν ήταν ικανό για να «σώσει» το ματς. Μάλιστα, στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων η Γιουνάιτεντ θα μπορούσε να διερύνει το σκορ, όταν ο Μπλιντ κέρδισε αυστηρότατο πέναλτι από τον Τσαν, αλλά ο Μινιολέ απέκρουσε την εκτέλεση του Ρούνεϊ.Δικαιώθηκε από τον ΡεμίΗ επιλογή του «εκλεκτού» να βάλει αλλαγή στο 75’ τον Ρεμί δικαιώθηκε δυο λεπτά αργότερα κι επέτρεψε στην Τσέλσι ν’ αποδράσει με δύσκολο διπλό (3-2) απ’ την έδρα της Χαλ.Αν και τα πράγματα φάνηκαν πολύ εύκολα στην αρχή για τους «μπλε». Όταν ο Αζάρ τους έδωσε απ’ το 2’ προβάδισμα κι ο Κόστα (με το γκολ που τον επανέφερε στην κορυφή των σκόρερ μαζί με τον Κέιν) φάνηκε να καθαρίζει πρόωρα το ματς.Μέσα σε λιγότερα από τέσσερα λεπτά, όμως, η Τσέλσι έχασε τη γη κάτω απ’ τα πόδια της. Ή μάλλον ο Τιμπό Κουρτουά έχασε την μπάλα απ’ τα δικά του πόδια (λίγο μετά τη μείωση του σκορ από τον Ελμοχαμαντί) κι έδωσε το δικαίωμα στον Ερνάντες να κάνει θρίλερ το ματς.Είπαμε όμως. Ο Μουρίνιο είχε έμπνευση. Κι έστω κι αν χρειάστηκε επίσης γκέλα του τερματοφύλακα στο σουτ του Ρεμί (λίγο αφότου είχε μπει στη θέση του Κόστα) πήρε το διπλό που κράτησε μακριά και χωρίς ελπίδες για τίτλο τη Μάντσεστερ Σίτι.Τα αποτελέσματα της 30ής αγωνιστικήςΜάντσεστερ Σίτι-Γουέστ Μ. 3-0(27’ Μπονί, 40’ Φερνάντο, 77’ Σίλβα)Άστον Βίλα-Σουόνσι 0-1(87’ Γκομίς)Νιούκασλ-Άρσεναλ 1-2(48’ Σισοκό - 24’, 28’ Ζιρού)Σαουθάμπτον-Μπέρνλι 2-0(37’ Λονγκ, 58’ αυτ. Σέικελ)Στόουκ-Κρίσταλ Πάλας 1-2(14’ Ντιουφ - 41’ πεν. Μάρεϊ, 45’+2’ Ζαχά)Τότεναμ-Λέστερ 4-3(6’, 13’, 64’ πεν. Κέιν, 85’ αυτ. Σλουπ - 38’ Βάρντι, 49’ Μόργκαν, 90’ Νιούτζεντ)Γουέστ Χαμ-Σάντερλαντ 1-0(88’ Σακό)Λίβερπουλ-Μάντσεστερ Γ. 1-2(69’ Στάριτζ - 14’, 59’ Μάτα)Χαλ-Τσέλσι 2-3(26’ Ελμοχαμαντί, 28’ Ερνάντες - 2’ Αζάρ, 9’ Κόστα, 77’ Ρεμί)ΚΠΡ-Έβερτον 1-2(65’ Βάργκας - 18’ Κόουλμαν, 77’ Λένον)ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ1.ΤΣΕΛΣΙ 64 58-232.ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΣΙΤΙ 61 62-283.ΑΡΣΕΝΑΛ 60 58-314.ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ Γ. 59 52-275.ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ 54 44-326.ΤΟΤΕΝΑΜ 53 50-457.ΣΑΟΥΘΑΜΠΤΟΝ 53 42-218.ΣΟΥΟΝΣΙ 43 34-389.ΓΟΥΕΣΤ ΧΑΜ 42 40-3710.ΣΤΟΟΥΚ 42 34-3711.ΚΡΙΣΤΑΛ ΠΑΛΑΣ 36 36-4112.ΝΙΟΥΚΑΣΛ 35 33-4813.ΓΟΥΕΣΤ ΜΠΡΟΜ 33 27-3914.ΕΒΕΡΤΟΝ 31 36-4115.ΧΑΛ 28 26-3716.ΑΣΤΟΝ ΒΙΛΑ 28 19-3917.ΣΑΝΤΕΡΛΑΝΤ 26 23-4418.ΜΠΕΡΝΛΙ 25 26-4919.ΚΠΡ 22 30-5220.ΛΕΣΤΕΡ 19 27-48