Φιλική νίκη του Άρη επί της ΑΕΛ με 3-2 (φωτος)

«Πράσινο», το τοπικό φιλικό ντέρμπι ανάμεσα στον Άρη και στην ΑΕΛ. Η «ελαφρά ταξιαρχία», επικράτησε των γαλαζοκιτρίνων με 3-2 με τους προπονητές των δυο ομάδων να χρησημοποιούν αρκετούς ποδοσφαιριστές.

Ο Άρης προηγήθηκε με 3-0 με τέρματα των Μποργκ (5’), Ντα Κόστα (41’) και Πουλπο (51’) με την ΑΕΛ να μειώνει με τους Ελευθερίου (55’) και Μαύρου στο (80’)

ΑΡΗΣ: Κέλο, Χριστοφόρου, Μποργκ, Γκερέιρο, Ευσταθίου,

Λαμπρόπουλος, Παναγή, Μαραγκουδάκης, Παναγή, Τζέρκοβιτς, Μοχάμεντ.

ΑΕΛ: Ντεγκρά, Φέλτσερ, Σταύρου, Ταγκμπατζούμι, Αϊρόσα, Σαμπού, Λίλλης, Κυριάκου, Θεοδώρου, Σοάρες, Οχένε.

Ο αγώνας:

2' φάση για την ΑΕΛ κεφαλιά μέσα από την περιοχή μπλοκάρει εύκολα ο Κέλλο.

5’ 1-0 για τον Άρη. Μετά από κόρνερ ο Μποργκ μέσα από την περιοχή με βολέ ανοίγει το σκορ.

31' Μεγάλη ευκαιρία για τον Άρη. Κάθετη μπαλιά του Λαμπρόπουλου, τετ-α-τετ του υπό δοκιμή Αλγερινού εξτρέμ αποκρούει όμως ο Ντεγκρά.

37' Καλή ευκαιρία για τον Άρη. Σουτ του Παναγή μέσα από την περιοχή, μπλοκάρει ο Ντεγκρά.

41’ 2-0 για τον Άρη. Μετά από κόρνερ ο Ροτζερ Ντα Κόστα κάνει το 2-0.

44’ Ευκαιρία για την ΑΕΛ. Δυνατό σουτ του Οχενέ έξω από την περιοχή αποκρούει ωραία ο Κέλλο.

Τέλος πρώτου μέρους.

49’ Σουτ από τον Πουλπο κοντράρει η μπάλα κόρνερ.

52’ 3-0 για τον Άρη. Με σουτ του Πουλπο.

55’ 3-1 μειώνει η ΑΕΛ με πέναλτι.

65': Ευκαιρία για τον Άρη. Καταπληκτική ενέργεια του Μπαγκούρα γυρίζει την μπάλα στον Μ.Αντωνίου ο οποίος δεν μπορεί να τελειώσει την φάση.

67': Τετ-α-τετ ο Μ.Αντωνίου χάνει σπουδαία ευκαιρία. Στην συνέχεια ο Γκονσάλεζ Πούλπο επιχειρεί να κρεμάσει το αντίπαλο κήπερ ο οποίος με τα ακροδακτυλα διώχνει την μπάλα σε κόρνερ η οποία ακουμπά και στο οριζόντιο δοκάρι.

71 ' Ευκαιρία για την ΑΕΛ ο Κονομής σταματά με τάκλιν τον Σαρδινέρο πριν σκοράρει που ήταν μόνος του στην περιοχή.

80' Μειώνει σε 3-2 η ΑΕΛ με τον Μαύρου.