ΑΕΚ: Ήττα στις λεπτομέρειες από Αστάνα με 78-74 (φωτος)

Δεν τα κατάφερε η ΑΕΚ, απέναντι στην Αστάνα χάνοντας στον πρώτο αγώνα των ομίλων του FIBA Europe Cup, με 78-74.

Αρκετά καλή προσπάθεια από την ομάδα της Λάρνακας η οποία έχασε τη νίκη στις λεπτομέρειες.

τα δεκάλεπτα: 20-16, 20-25 (40-41Η), 19-19, 19-14 (78-74)

Κοντά στο σκορ από το πρώτο δεκάλεπτο η ΑΕΚ. Η ομάδα της Λάρνακας με σωστή

κυκλοφορίας της μπάλας και σωστές τοποθετήσεις κατάφεραν να περιορίσουν στους 20 πόντους τους καλαθοσφαιριστές στης Αστάνας με την ομάδα μας να πετυχαίνει 16. Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ΑΕΚ, βρέθηκε μπροστά στο σκορ με 41-40, πετυχαίνοντας 25 πόντους εννέα περισσότερους από το πρώτο. Δραματικό ήταν το 3ο δεκάλεπτό. Αρχικά η Αστάνα με 9-0 πήρε προβάδισμα στο σκορ με 51-45 ωστόσο η ομάδα της Λάρνακας επανήλθε και πήρε προβάδισμα στο σκορ με 53-54, τρία λεπτά πριν τη λήξη του δεκαλέπτου. Οι δυο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο με την ομάδα μας να κλείνει το 3ο δεκάλεπτο μπροστά στο σκορ με 59-60. Η Αστάνα με ένα σερί 8-2 έφτιαξε μια διαφορά πέντε πόντων ωστόσο η ΑΕΚ αντέδρασε και με το δικό της σερί 3-8 έφερε τον αγώνα στο ισόπαλο 70-70. Ωστόσο στα κρίσιμα σημεία του αγώνα η ΑΕΚ δεν έβρισκε τις λύσεις δίνοντας την ευκαιρία στους καλαθοσφαιριστές της Αστάνας να κερδίσουν τον αγώνα στις λεπτομέρειες με 78-74.

Τα στατιστικά του αγώνα 78-74.

Στον όμιλο της ΑΕΚ συμμετέχουν επίσης η Energia Targu Jiu , η οποία έχει προπονητή τον δικό μας Τόνι Κωνσταντινίδη, αλλά και η Bc Sigal Prishtina.

Στο πλαίσιο της ίδιας διοργάνωσης η ΕΘΑ δεν τα κατάφερε χθες απέναντι στην Κχίμικ γνωρίζοντας την ήττα με 88-52.

Κχίμικ: Πόποβ 7, Σιο 14 (1), Φράζιερ 15 (3), Μπέλικοβ 8, Ριαμπτσακ 7 (2), Προκοπένκο, Β. Πετρόβ 16 (2), Σ. Πετρόβ, Κόνιεβ 10, Αντίποφ 9 (3), Σύντοροβ 2.

ΕΘΑ: Πακ 9, Γκόλνεν 13, Αναστασιάδης, Δημητρίου, Τραΐκοβ 4, Μάρκου, Παπαμιχαήλ, Κασκίρης 2, Πίαρσον 12, Χένρι 12, Χρίστου, Ασαντουριάν.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ 17-13, 43-30, 65-40, 88-52

Στον όμιλο της ΕΘΑ συμμετέχουν επίσης η ομάδα της Tartu University Rock αλλά και η Juventus Utena.