Πρωταθλήτρια Αγγλίας η Μάντσεστερ Σίτι

20:33 13/5/2012 - Πηγή: 24wro
Μετά από ένα παιχνίδι-θρίλερ που κρίθηκε... στις καθυστερήσεις η Μάντσεστερ Σίτι επικράτησε 3-2 της ΚΠΡ και κατέκτησε το πρωτάθλημα της Πρέμιερ Λιγκ. Οι «πολίτες» με γκολ του Κουν Αγκουέρο στις καθυστερήσεις πήραν τους τρεις βαθμούς και τον τίτλο χάρη στην καλύτερη διαφορά τερμάτων τους από τη συμπολίτισσα Γιουνάιτεντ (είχαν από 89 βαθμούς), που επικράτησε 1-0 εκτός έδρας της Σάντερλαντ.

Αυτό είναι το τρίτο πρωτάθλημα που κατακτά η Σίτι, μετά από
τους τίτλους του 1937 και του 1968. Παρά την ήττα της, πάντως, η ΚΠΡ παρέμεινε στην Πρέμιερ Λιγκ, ενώ υποβιβάστηκε η Μπόλτον.

Η ομάδα του Ρομπέρτο Μαντσίνι προηγήθηκε στο 39' με γκολ του Ζαμπαλέτα, όμως ο Τζιμπρίλ Σισέ ισοφάρισε σε 1-1 στο 48’ και άλλαξε όλα τα δεδομένα, αναφορικά με την κατάκτηση του πρωταθλήματος.

Οι Λονδρέζοι στο 55’ έμειναν με δέκα παίκτες αφού ο Μπάρτον αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα, όμως στο 66’ ο Μακί έσωσε το προβάδισμα στην ΚΠΡ και την κατήφεια στις εξέδρες του «Έτιχαντ», αφού αν το αποτέλεσμα παρέμενε, τότε πρωταθλήτρια θα αναδεικνυόταν η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ. Το θρίλερ συνεχίστηκε μέχρι το δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, όπου ο Ντζέκο ισοφάρισε με κεφαλιά σε 2-2, ενώ στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Αγκουέρο πέτυχε το χρυσό γκολ και χάρισε τον τίτλο στη Σίτι για πρώτη φορά μετά το 1968!

Από την άλλη πλευρά, η ΚΠΡ, παρά την ήττα, εξασφάλισε την παραμονή της στην μεγάλη κατηγορία, αφού η Μπόλτον έμεινε στο 2-2 με την Στοόουκ Σίτι εκτός έδρας και υποβιβάστηκε στην Championship, μαζί με τις Μπλάκμπερν και Γουλβς.

Τα αποτελέσματα της 38ης αγωνιστικής:
Τσέλσι - Μπλάκμπερν 2-1 (31' Τέρι, 34' Μεϊρέλες - 60' Γιακούμπου)
Γουέστ Μπρομ - Αρσεναλ 2-3 (11' Λονγκ, 15' Ντόρανς - 4' Μπεναγιούν, 30' Σάντος, 55' Κοσιελνί)
Τότεναμ - Φούλαμ 2-0 (2' Αντεμπαγιόρ, 63' Ντεφόε)
Σουόνσι Σίτι - Λίβερπουλ 1-0 (86' Γκράχαμ)
Σάντερλαντ - Μάντσεστερ Γ. 0-1 (20' Ρούνεϊ)
Στόουκ Σίτι - Μπόλτον 2-2 (13', 77' πέν. Γουόλτερς - 39' Ντέιβις Μ., 45' Ντέιβις Κ.)
Νόριτς Σίτι - Αστον Βίλα 2-0 (8' Χολτ, 21' Τζάκσον)
Μάντσεστερ Σ. - ΚΠΡ 3-2 (39' Ζαμπαλέτα, 90'+2' Ντζέκο, 90'+4' Αγκουέρο - 48' Σισέ, 66' Μακί)
Εβερτον - Νιούκαστλ 3-1 (16' Πίενααρ, 27' Γέλαβιτς, 65' Χάιτινχα - 73' αυτ. Χίμπερτ)
Γουίγκαν - Γουλβς 3-2 (12' Ντι Σάντο, 14', 79' Μπόις - 9' Τζάρβις, 86' Φλέτσερ)