Το παραμύθι συνεχίζεται – VIDEO

14:02 7/6/2019 - Πηγή: Tennis24
19χρονη Μαρκέτα Βοντρούσοβα θα πραγματοποιήσει το ντεμπούτο της σε τελικό Grand Slam

Η παραμυθένια πορεία της Μαρκέτα Βοντρούσοβα στο Παρίσι, έχει συνέχεια…

Η μόλις 19 ετών Τσέχα, πέτυχε σπουδαία νίκη με 2-0 σετ επί της φορμαρισμένης Γιοχάνα Κόντα και προκρίθηκε στον τελικό του Γαλλικού Όπεν, εκεί όπου θα συναντήσει την Άσλει Μπάρτι.

Το Νο38 της παγκόσμιας κατάταξης, παίζοντας πιο σταθερά από την επιθετική πλην ασταθής Κόντα, επικράτησε 7-5, 7-6(2) της Βρετανίδας και πανηγύρισε σπουδαία πρόκριση στον τελικό του δεύτερου

Grand Slam της σεζόν, στην 9η παρουσία της σε κυρίως ταμπλό Major διοργάνωσης!

Η Γιοχάνα Κόντα είχε πολλές ευκαιρίες να πάρει προβάδισμα στο σκορ, χάνοντας τρία set point την ώρα που σέρβιρε στο 5-4 του εναρκτήριου σετ, με τη Βοντρούσοβα να κλείνει το σετ με τέσσερα σερί κερδισμένα games!

Στο 2ο σετ και πάλι η Βρετανίδα κατάφερε να φτάσει σε απόσταση βολής, όμως απέτυχε ξανά να σερβίρει στο 5-4 για την ισοφάριση και το πλήρωσε στο tie break, όπου η Βοντρούσοβα ήταν πολύ σταθερή και αποτελεσματική.

Η Βοντρούσοβα τελείωσε το ματς με 22 winners και 21 αβίαστα λάθη, τα μισά από την Κόντα (41) που είχε 33 winners στο ματς.