Στον τελικό της Σαρδηνίας o εκπληκτικός Σονέγκο (vids)

Στον τελικό του Sardegna Open προκρίθηκε ιδιαίτερα φορμαρισμένος Λορέντσο Σονέγκο, πραγματοποιώντας μια εξαιρετική εμφάνιση κόντρα στον Τέιλορ Φρίτζ, Νο2 του ταμπλό.

Το Νο34 στην παγκόσμια κατάταξη επικράτησε 6-4, 5-7, 6-1 του Αμερικανού, σε έναν θεαματικό αγώνα που διήρκησε 2 ώρες και 40 λεπτά. Την Κυριακή (11/4), θα διεκδικήσει τον 2o τίτλο στην καριέρα του, σε επίπεδο ΑΤΡ Tour.

O Ιταλός έπαιξε πιο αποφασιστικά απ’τον αντίπαλό του και δεν έχασε την ψυχραιμία του, όταν ισοφαρίστηκε (1-1

στα σετ). Να σημειωθεί πως έχασε το 2ο σετ ενώ προηγούνταν με 3-0 στα game. Διαχειρίστηκε καλύτερα από τον Φρίτζ τους καθοριστικούς πόντους, έπαιξε επιθετικό τένις και κατάφερε να πάρει μια τεράστια νίκη.

Sonego is on the GO

Bidding to become the first Italian to capture an ATP title on home soil since 2006, Lorenzo Sonego defeats Fritz 6-4 5-7 6-1 to make the final in Sardegna!#SardegnaOpen pic.twitter.com/kRozQo5rkO

Tennis TV (@TennisTV) April 10, 2021

Στον μεγάλο τελικό της διοργάνωσης θα αντιμετωπίσει τον Λάσλο Τζέρε, Νο57 στην παγκόσμια κατάταξη.

Ο Σέρβος στον 2ο κατά σειρά ημιτελικό της ημέρας χρειάστηκε μόλις 53 λεπτά για να ξεπεράσει το εμπόδιο του Νικολόζ Μπασιλασβίλι. Κέρδισε 6-2, 6-0 τον Γεωργιανό, παίζοντας τένις υψηλού επιπέδου και θα διεκδικήσει το τρόπαιο του event της Σαρδηνίας για 2η διαδοχική χρονιά.

SARDEGNA OPEN DRAW | DOUBLES | OOP (-1h)

The post Στον τελικό της Σαρδηνίας o εκπληκτικός Σονέγκο (vids) appeared first on Tennis24.