Καθάρισαν οι Tsitsipas Bros

08:56 6/3/2020 - Πηγή: Tennis24
Με δύο νίκες των Στέφανου και Πέτρου, η Εθνική ομάδα προηγείται των Φιλιππίνων με 2-0

Ξεκάθαρο προβάδισμα για την πρόκριση στο World Group II και τους αγώνες του Σεπτεμβρίου με τους ηττημένους του World Group I Play-offs, πήρε η Εθνική ομάδα Davis Cup της Ελλάδας.

Την

Παρασκευή, ξεκίνησαν οι αγώνες στο Philippine Columbian Association, στην πρωτεύουσα Μανίλα, με τον Στέφανο και τον Πέτρο Τσιτσιπά να πετυχαίνουν εύκολες νίκες έναντι των αντιπάλων τους.

Αρχικά, ο κορυφαίος Έλληνας τενίστας, επικράτησε 6-2, 6-1 του Λιμ Αλμπέρτο μέσα σε μόλις 53 λεπτά αγώνα και λίγο αργότερα, ο μικρότερος αδερφός του Στέφανου, Πέτρος Τσιτσιπάς κέρδισε 6-2, 6-1 τον Τζέισον Πάτρομπον σε 1 ώρα και 15 λεπτά.

Πλέον, η Ελλάδα απέχει μια νίκη μακριά από την πρόκριση στο World Group και θα προσπαθήσει να την πετύχει στο 3ο rubber το Σάββατο, με το διπλό Καλοβελώνης/Π.Τσιτσιπάς-Αλκαντάρα/Γκονζάλεζ

Σε περίπτωση που οι Φιλιππινέζοι μειώσουν σε 2-1, ο Στέφανος Τσιτσιπάς θα έχει την ευκαιρία να τελειώσει την υπόθεση πρόκριση στον αγώνα μονού με τον Τζέισον Πάτρομπον.