ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ | Πρώτη και με άνεση...

Η Ζαλγκίρις δεν συνάντησε ιδιαίτερες δυσκολίες στο να κάμψει την αντίσταση της αδιάφορης Αναντολού Εφές, να φτάσει στη νίκη με 71-53 και να πάρει την πρωτιά στον Γ’ όμιλο και έτσι στο Τop-16 θα βρεθεί αντιμέτωπη με τον Παναθηναϊκό.

Από την αρχή του ματς η Ζαλγκίρις μπήκε σε θέση οδηγού απέναντι στην Εφές και έκλεισε την πρώτη περίοδο με προβάδισμα πέντε πόντων (20-15). Οι γηπεδούχοι ανέβασαν την ψαλίδα ακόμα και στους δέκα πόντους (34-24) στο 17ο λεπτό, αλλά η Εφές κατάφερε να μειώσει και έτσι οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με την Ζαλγκίρις να προηγείται με 35-30.

Σαρωτική

ήταν η λιθουανική ομάδα στην τρίτη περίοδο, όπου είχε επιμέρους σκορ 23-7 και έκλεισε το δεκάλεπτο με το σκορ να είναι 58-37. Η Ζαλγκίρις παρότι κατέβασε την ταχύτητά της στην τελευταία περίοδο δεν δυσκολεύτηκε να φτάσει στη νίκη απέναντι στην αδιάφορη Εφές με 71-53.

Η Ζαλγκίρις πήρε την πρώτη θέση στον Γ΄όμιλο και έτσι θα τοποθετηθεί στο γκρουπ Ε μαζί με τις Ρεάλ Μαδρίτης, Μάλαγα, ΤΣΣΚΑ Μόσχας, Αναντολού Εφές, Αλμπα Βερολίνου, Μπάμπεργκ και τον Παναθηναϊκό.

Δεκάλεπτα: 20-15, 35-30, 56-37, 71-53
Ζαλγκίρις Κάουνας (Πλάθα): Ντάρντεν 6, Τζάαμπερ 2, Πόποβιτς 10 (1), Γιουσκεβίτσιους 2, Λιπσκεβίτσιους 1, Γιανκούνας 18, Ντέλας 10 (7 ριμπάουντ), Κουζμίνσκας 6, Λαφαγέτ, Καουκένας 4, Φούτι 5 (6 ριμπάουντ), Λαβρίνοβιτς Κσ. 7 (1)
Εφές Αναντολού (Μαχμούτι): Φάρμαρ 7 (1), Βούγιατσιτς, Ερντέν 11, Τουντσερί, Σιπ 7, Γκονλούμ 13, Σαβάνοβιτς 4, Λούκας 5 (1), Κούτσο, Γκιουλέρ, Μπάρατς 6