ΤΡΙΚΑΛΑ BC | Εδώ είναι Τρίκαλα

Τα Τρίκαλα πήραν σπουδαίας βαθμολογικής σημασίας νίκη, επικρατώντας με 72-59 του Πανελευσινιακού για την 1η αγωνιστική της Α1.

Τρίκαλα και Πανελευσινιακός βάδιζαν χέρι χέρι στο σκορ στο πρώτο πεντάλεπτο (7-7), με του γηπεδούχους όμως να κλείνουν την πρώτη περίοδο προηγούμενοι με 17-12. Η καλή άμυνα των Τρικάλων συνεχίστηκε και στη δεύτερη περίοδο, ενώ ο Μουτακαμπίρ ήταν εκείνος που έδινε ρυθμό στην επίθεση (38-25).

Η ομάδα του Γιώργου Σκαραφίγκα αντιμετώπιζε πρόβλημα στα ριμπάουντ με αποτέλεσμα

να μην μπορεί να ελέγξει τον ρυθμό του αγώνα (51-29 στο 26΄). Ενα επιμέρους 3-11 στο τελευταίο τετράλεπτο της 3ης περιόδου μείωσε το σκορ για τον Πανελευσινιακό τους 14 (54-40). Το νερό είχε μπει στο αυλάκι για την ομάδα των Τρικάλων καθώς σε όλα τα στατιστικά που γέρνουν την πλάστιγγα προς τη μία ή την άλλη πλευρά ήταν καλύτεροι (ασίστ, ριμπάουντ, κλεψίματα), με αποτέλεσμα να φτάσουν εύκολα στη νίκη με 72-59.

Τα δεκάλεπτα: 17-12, 38-25, 56-40,

Τρίκαλα (Φλεβαράκης): Έβανς 6, Περούνιτσιτς, Γιούιν 9, Γιαννακίδης 8, Πέτροβιτς 7, Λεκάκης, Γκρέιντζερ 9, Δεληγιάννης 12, Φούντας 3, Νικολόπουλος, Γεωργάκης 5, Μουτακαμπίρ 9, Μάταλον 4.

Πανελευσινιακός (Σκαραφίγκας): Νίκου, Παπαμακάριος 12, Αράπης 9, Ράλεϊ-Ρος 7, Δημάκος 5, Τζόουνς 10, Φαγέ 2, Μελισσαράτος, Τέρνερ 14, Αβραμίδης.