AENK | Πήρε φόρα η Κηφισιά...

Η Κηφισιά νίκησε με 72-54 τον Απόλλωνα Πάτρας και έκανε την τρίτη συνεχόμενη νίκη της στην Α1, για την 11η αγωνιστική.

Μετά το Ρέθυμνο και τον ΠΑΟΚ, ήρθε η ώρα του Απόλλωνα,

Οι γηπεδούχοι ήταν κυρίαρχοι σε όλη τη διάρκεια του ματς και δεν άφησαν την ομάδα της Πάτρας να κάνει όνειρα για το "διπλό" και υπέστησαν την τρίτη συνεχόμενη ήττα τους. Παρά το σχετικά κακό ποσοστό από τα 6.75 (6/21), η καλή παρουσία κοντά στο καλάθι, χάρισε στην ΑΕΝΚ μια εύκολη, όσο

και πολύτιμη νίκη.

Το δυναμικό της ξεκίνημα και το σκορ δεκαλέπτου 21-10, φανέρωνε τις προθέσεις της. Εκτός από το σκορ, η κυριαρχία στα ριμπάουντ δεν άφηνε ευκαιρίες στους φιλοξενούμενους να αλλάξουν τη ροή.

Ο Απόλλωνας που επίσης τελειώσε το ματς με τραγικό ποσοστό στα τρίποντα (4/22) αλλά και συνολικά στα σουτ εντός πεδιάς, προσπάθησε στο δεύτερο δεκάλεπτο με σκληρή άμυνα να καλύψει τη διαφορά. Και εν μέρει το πέτυχε με αιχμές τους Ουίλσον και Μπολντς. Το σκορ που πήγαν οι δυο ομάδες στα αποδυτήρια ήταν 32-26 και άφηνε κάποιες ελπίδες στους Πατρινούς.

Η Κηφισιά είχε άλλη άποψη όμως. Με την τετράδα Κακιούζη, Λιακόπουλου, Γουντς και Κρόκερ να βγάζουν "φωτιες", έκανε ένα ανάλογο δεκάλεπτο σαν το πρώτο (20-11) και έβαλε ουσιστικά τέλος στην αναμέτρηση, καθώς συνέχισε με τον ίδιο ρυθμό στην επίθεση και στο τέταρτο, χαλαρώνοντας λιγάκι στην άμυνα.
Όχι όμως τόσο, όσο χρειαζόταν ο Απόλλωνας για μια ανατροπή.

Δεκάλεπτα: 21-10, 32-26, 52-37, 72-54.

Κηφισιά(Παπαθεοδώρου): Κρόκερ 14 (2 τρ., 11 ριμ.), Γουντς 12, Κακιούζης 10, Λιακόπουλος 10 (1), Γκάρετ 9, Τσαλδάρης 6, Βασίλεβιτς 6 (2), Σιούτης 3 (1), Μπάρλος 2.

Απόλλων Πατρών(Βετούλας): Γουίλσον 15 (3), Μπολντς 13, Πελεκούδας 6, Αργυρόπουλος 5 (1), Ντάνιελ 5, Τρεπάλοβατς 4, Μολφέτας 2, Νιφόρας 2, Χοτ 2,.