Ποινή σε Ηρακλή

Με μία αγωνιστική κεκλεισμένων των θυρών τιμώρησε ο αθλητικός δικαστής τον Ηρακλή για όσα έγιναν στην αναμέτρηση της 17ης αγωνιστικής με αντίπαλο τον Κόροιβο.

Να θυμίσουμε πως ο αγώνας στο Ιβανώφειο διακόπηκε 2 λεπτά και 34 δευτερόλεπτα πριν από την λήξη της τρίτης περιόδου καθώς υπήρξε ένταση, με συνέπεια οι διαιτητές να ζητήσουν την εκκένωση του γηπέδου. Στο σημείο εκείνο οι φιλοξενούμενοι ήταν μπροστά στο σκορ με 58-68. Το ματς διακόπηκε για περίπου 40 λεπτά και ολοκληρώθηκε τελικά με την ομάδα της Αμαλιάδας να φεύγει με το διπλό από τη Θεσσαλονίκη, επικρατώντας του Ηρακλή με 101-96.

Η ανακοίνωση της ΕΟΚ:

"Το Πρωτοβάθμιο Μονομελές Δικαιοδοτικό Όργανο της ΕΟΚ επιβάλει στο σωματείο ΓΣ Ηρακλής (Β΄ Εθνικής Κατηγορίας Ανδρών) τη ποινή διεξαγωγής μίας (1) αγωνιστικής ημέρας, κεκλεισμένων των θυρών".