ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ | Εύκολα ο Παναθηναϊκός

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε άνετα με 81-61 του ΠΑΟΚ στο ΟΑΚΑ για την 11η αγωνιστική της Α1.

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε δυνατά το παιχνίδι και έδειξε από την αρχή τη διάθεση να παλέψει το ματς. Με δύο συνεχόμενα καλάθια του Μπόγρη το 8-8- του 3ου λεπτού

έγινε πολύ γρήγορα 8-12, για να έρθει ένα σερί 7-0 των "πρασίνων" να του δώσει και πάλι το προβάδισμα με 15-12, έπειτα από σουτ τριών πόντων του Τζέιμς Γκιστ. Με τρίποντο του Κούπε 15΄΄ πρν από το τέλος της περιόδου διαμορφώθηκε το 16-20 του 10ου λεπτού. Στο δεύτερο δεκάλεπτο και πάλι με πρωταγωνιστή τον Γκιστ ο Παναθηναϊκός έκανε ένα σερί 10-0 που τον έβαλε σε θέση "οδηγού" (26-20 στο 13΄), όπου και παρέμεινε μέχρι και το τέλος του ημιχρόνου (44-33).

Με πέντε προσωπικούς πόντους του Φώτση ο Παναθηναϊκός ξέφυγε με 52-38 στο πρώτο τρίλεπτο της τρίτης περιόδου, ωστόσο ο ΠΑΟΚ με όπλο του τα τρίποντα πλησίασε στους 5 (56-51). Ενα καλάθι και φάουλ του Μπατίστ και μία τάπα του στον Πέιν έφερε τον Παναθηναϊκό να προηγείται με 10 στο 30΄ (63-53). Η τελευταία περίοδος ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα καθώς οι παίκτες του Αργύρη Πεδουλάκη δεν επέτρεψαν στους αντιπάλους τους να σκεφτούν την ανατροπή. Η άμυνα αλλά και ο πολύ καλός ρυθμός των "πρασίνων" οδήγησαν στο τελικό 81-61.

Δεκάλεπτα: 16-20, 44-33, 63-53, 81-61.

Παναθηναϊκός (Πεδουλάκης): Μπράμος 6, Κάρι 9, Μπατίστ 5, Φώτσης 7, Λάσμε 14, Μαυροκεφαλίδης 6, Διαμαντίδης 9, Γκιστ 15, Παππάς 4, Γιάνκοβιτς, Ματσιούλις 6, Αποστολίδης.

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Πέιν 11, Κούπερ 13, Χαραλαμπίδης 2, Τσόχλας, Βουτσίτσεβιτς 2, Τσαϊρέλης 15, Δέδας 3, Καλές 2, Μπόγρης 8, Κασελάκης 5, Λιάπης, Κόνιαρης.