ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ | "Ερυθρόλευκος" περίπατος...

Σε ένα παιχνίδι που δεν διεκδικεί δάφνες ποιότητας, ο Ολυμπιακός πέρασε άνετα από την... άδεια λόγω τιμωρίας Νέα Σμύρνη, παρότι "τρόμαξε" στο πρώτο δεκάλεπτο. Επικράτησε 57-66 έχοντας "όπλο" τη σφιχτή του άμυνα, με την απουσία του Παππά να είναι εμφανέστατη από πλευράς "κυανέρυθρων".

Η ομάδα του Μπαρτζώκα ανέβασε στροφές μετά την πρώτη περίοδο, έκλεισε τους διαδρόμους στην άμυνά του και με τον Πανιώνιο να μην μπορεί να βρει λύσεις

στην επίθεση, έβαλε το νερό στο αυλάκι για μια εύκολη σχετικά νίκη. Σπανούλης (14 π.) και Σερμαντίνι (10 π.) οι κορυφαίοι των Πρωταθλητών Ελλάδας και Ευρώπης. Πέιν (12 π.), Μπόγρης (10 π.) και Γιάνκοβιτς (8π., 6 ριμπ., 4 ασίστ, 3 κλεψ.) πάλεψαν για τους γηπεδούχους. Ελαφρύ διάστρεμμα υπέστη στη δεύτερη περίοδο ο Γιώργος Πρίντεζης και για προληπτικούς λόγους δεν αγωνίστηκε στα υπόλοιπα λεπτά του παιχνιδιού.

Η εξέλιξη του αγώνα...

Το ξεκίνημα του ματς δεν προμήνυε σε τίποτα το τι θα επακολουθούσε. Ο Ολυμπιακός μπήκε πολύ μουδιασμένα στο παρκέ, με αποτέλεσμα ο "Ιστορικός" να πάρει κεφάλι με 8-0 το οποίο στη συνέχεια έγινε 10-2. Ο Σπανούλης πήρε πρωτοβουλίες και παρέσυρε τους συμπαίκτες του, με τους Πειραιώτες να κλείνουν το πρώτο δεκάλεπτο στο -3 (16-13).

Η εξαιρετική εικόνα των γηπεδούχων στις αρχές του παιχνιδιού δεν είχε συνέχεια στο υπόλοιπο της αναμέτρησης. Οι "ερυθρόλευκοι" με τον Σερμαντίνι να κάνει καλή "ζημιά" έφτασαν στο 18-26 με σερί 13-0 και αργότερα στο +10 (20-30). Ο Πανιώνιος δυσκολευόταν να βρει λύσεις, ωστόσο πήγε στο ημίχρονο πίσω στο σκορ με 7 πόντους (29-36).

Στο δεύτερο μέρος ο Ολυμπιακός συνέχισε από εκεί που είχε σταματήσει. Με "όπλο" την καλή άμυνα, αλλά και την αστοχία του Πανιωνίου, έφτασε μέχρι και το +14 (33-47), χωρίς να έχει το παραμικρό πρόβλημα.

Η τελευταία περίοδος ήταν απλά τυπική διαδικασία, καθώς τα πάντα είχαν κριθεί. Οι παίκτες του Πανιωνίου παρουσιάστηκαν πιο σοβαροί πάντως και κατάφεραν να ρίξουν τη διαφορά. Τελικό σκορ 57-66 για τον Ολυμπιακό, που πέρασε άνετα από τη Νέα Σμύρνη και έφτασε τις 23 νίκες στο φετινό πρωτάθλημα.

Δεκάλεπτα: 16-13, 29-36, 40-58, 57-66

Πανιώνιος (Σφαιρόπουλος): Μπόγρης 10, Πέιν 12 (1), Μοτσενίγκος, Αθηναίου 6 (1), Κιζ 3, Μίλμπουρν 7 (1 τριπ., 5 ριμπ.), Αθανασούλας 1, Μπατής 6 (1), Γιάνκοβιτς 8 (6 ριμπ., 4 ασίστ, 3 κλεψ.), Καββαδάς, Αγραβάνης, Μπούκερ 4.

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Χάινς 8 (6 ριμπ.), Λο 6, Άντιτς 7 (1 τριπ., 6 ριμπ.), Σπανούλης 14 (2), Περπέρογλου 8 (7 ριμπ.), Σερμαντίνι 10, Σλούκας 2, Πάουελ 2, Πέρκινς 5 (1), Πρίντεζης, Παπανικολάου 1, Κατσίβελης 3 (1).