ΑΡΗΣ | Το έκανε "θρίλερ"

Ο Άρης ήταν ο νικητής στο παιχνίδι με την Καβάλα για την 25η αγωνιστική καθώς επικράτησε έστω και δύσκολα με 80-79. Κορυφαίος για τους "κίτρινους" ήταν ο Ασημακόπουλος με 16 πόντους σε 19:12 λεπτά συμμετοχής.Η Καβάλα με αυτήν την ήττα έπεσε και μαθηματικά στην Α2.

Η Καβάλα

ήταν η ομάδα που μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι καθώς στα πρώτα 4΄ προηγήθηκε με 0-10. Από εκείνο το σημείο και μετά ο Άρης αντέδρασε και προσπάθησε να γυρίσει στο ματς καταφέρνοντας να προηγηθεί για πρώτη φορά 4' πριν από το τέλος του πρώτου ημιχρόνου με 30-28. Το ημίχρονο βρήκε την Καβάλα να προηγείται με βραχεία κεφαλή, 40-41.

Και το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με ένα σερί 0-9 για την Καβάλα που της έδωσε μια διαφορά της τάξης των 10 πόντων (40-50). Η Καβάλα από εκείνο το σημείο και μετά έπαθε καθίζηση με αποτέλεσμα να βρεθεί με τη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου πίσω στο σκορ με 56-54.Η τελευταία περίοδος ήταν αρκετά ισορροπημένη με τον Άρη να είναι καλύτερος στις λεπτομέρειες κερδίζοντας το παιχνίδι με 80-79. Καλύτερος για την υποβιβασμένη Καβάλα ο Κόλεμαν με 21 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 15-18, 40-41, 56-54, 80-79

Άρης (Αγγέλου): Πάσαλιτς 8(2), Πελεκάνος 12(7/8β., 1/3διπ., 1/4τρ.), Βεζένκοφ 10(6/6β., 2/3διπ., 0/2τρ.), Τσιάρας 4, Ασημακόπουλος 16(2/3β., 4/8διπ., 2/2τρ.), Καραποστόλου 7(1), Χαρίσης 2, Λ. Μποχωρίδης, Σαρικόπουλος 4, Μούρτος, Βεργίνης 14(4/4β., 2/6διπ., 2/4τρ.), Δήμας 3(1).

Καβάλα (Αλεξανδρής): Άρμπετ 17(4/6β., 2/4διπ., 3/4τρ.), Καλαμπάκας 4, Μανωλόπουλος 2, Στυλιανού, Μιλόσεβιτς 9, Δεμερτζής 8(2), Μίτροβιτς 3, Ταϊρού 2, Κρστέφσκι 8, Κόλεμαν 21(5/8β., 8/12διπ.), Ατσάρα 5(7ριμπ.).