ΝΑΝΤΕΡ | "Σόκαρε" τη Βαρκελώνη

Η Ναντέρ έγραψε ιστορία πετυχαίνοντας την πρώτη της νίκη στην Ευρωλίγκα και μάλιστα μέσα στη Βαρκελώνη επί της Μπαρτσελόνα με 67-71 για την τρίτη αγωνιστική του Α' ομίλου.

Από το πρώτο κιόλας πεντάλεπτο οι Ισπανοί συνειδητοποίησαν πως δεν θα έχουν εύκολη βραδιά (9-10), ωστόσο στην συνέχεια σοβαρεύτηκαν και βρίσκοντας ρυθμό στην επίθεση πήρε προβάδισμα 10 πόντων(25-15) με το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.Στην δεύτερη περίοδο, όμως η Ναντέρ έφερε τα πάνω κάτω και απέδειξε ότι για ακόμη μία φορά είναι αποφασισμένη να πουλήσει ακριβά το τομάρι

της και με επιμέρους σκορ 14-22, η γαλλική ομάδα μείωσε σε 39-37 στο τέλος του δεκαλέπτου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο και πάλι οι "μπλαουγκράνα" πατούσαν καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο με αποτέλεσμα να πάρουν διαφορά 9 πόντων (60-51) ωστόσο στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο η Ναντέρ παίζοντας εκπληκτική άμυνα κατάφεραν κάνοντας ένα επιμέρους 7-20 να γράψουν ιστορία και να φύγουν νικητές από το "σπίτι" της Μπαρτσελόνα. Κορυφαίος για τους νικητές ο Τόμας με 14 πόντους σε 22΄ λεπτά παιχνιδιού, ενώ για την Μπαρτσελόνα ο Αμπρίνες είχε 15 πόντους. Ο Κώστας Παπανικολάου είχε 9 πόντους και 6 ριμπάουντ σε 27:36.

Αυτή ήταν η πρώτη νίκη γαλλικής ομάδας μέσα στο Palau Blaugrana στο οποίο η Μπαρτσελόνα μετρούσε 14 σερί νίκες.

Τα δεκάλεπτα: 25-15, 39-37, 60-51, 67-71

Μπαρτσελόνα: Χούερτας 9 (1), Ναβάρο 2, Παπανικολάου 9, Λάμπε 11 (1), Τόμιτς 8, Ντόρσεϊ 5 (11ριμπάουντ), Σάδα 4, Τοντόροβιτς, Χεζόνια, Αμπρίνες 15 (3), Νάχμπαρ 4

Ναντέρ: Ενζελί 7 (1), Μίτσαμ 10, Γκλαντίρ 12 (2), Ντάνιελς 11 (1), Πασαβέ 6, Τζούντιθ, Τζαϊτέ, Κοροζίν, Φόστερ 5 (1), Τραορέ 6, Τόμας 14 (3/5 τρίποντα, 7 ριμπάουντ)