ΜΑΛΑΓΑ | Ισπανική μέγγενη

Η Μάλαγα πέτυχε τη δεύτερή της νίκη στην πρώτη φάση των ομίλων της Ευρωλίγκας επικρατώντας με 84-57 επί της Γαλατασαράι.

Η Μάλαγα ξεκίνησε φουριόζα τον αγώνα και είχε τον έλεγχο του παιχνιδιού από το ξεκίνημα του με τη διαφορά να αγγίζει τη μέγιστη τιμή της στο 8΄ (18-10) ενώ το πρώτο δεκάλεπτο τελείωσε με 20-12. Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι ρόλοι αντιστράφηκαν με τη Γαλατασαράι να κάνει την αντεπίθεσή της και να παίρνει προβάδισμα 1΄35΄΄ πριν από το τέλος του ημιχρόνου (36-37), ενώ το 41-42 της ανάπαυλας διαμορφώθηκε με τρίποντο του Ζόραν Ντράγκιτς.

Η Μάλαγα έχοντας ως βάση

του παιχνιδιού της την πολύ καλή άμυνα κατάφεραν στο τρίτο δεκάλεπτο να επιβάλλουν πλήρως το "νόμο" τους και να βρεθούν μπροστά στο σκορ με 61-50 με το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου. Στο τελευταίο δεκάλεπτο η Μάλαγα έβαλε το πόδι στο γκάζι και κλείνοντας την άμυνά της, κατάφερε με ένα επιμέρους σκορ 13-2, να προηγηθεί ακόμα και με 22 πόντους (74-52) στο 35΄. Η Γαλατά δεν μπόρεσε να ανατρέψει τα δεδομένα και τελικά η Μάλαγα πήρε τη νίκη με 84-57.

Τα δεκάλεπτα: 20-12, 41-42, 61-50, 84-57

ΜΑΛΑΓΑ: Τοντόροβιτς 2, Σαμπόνις 6, Βιδάλ 2, Καλογουέι 13, Σουάρεθ 4, Γκρέιντζερ 9, Βάσκεθ 10, Κουζμίνσκας 5, Ντράγκιτς 10, Κανέρ-Μέντλεϊ 16, Στίματς 7

ΓΑΛΑΤΑ: Ερτσεγκ 5, Γκόρντον 12, Κοκσάλ 2, Μενσά-Μπονσού 10, Μάτσβαν 11, Αρόγιο 7, Γκιουλέρ 3, Ντάντλεϊ 4, Ντόμερκαντ 3