ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ | Με κορυφαίο τον Πότσιους η Ζαλγκίρις

Η Ζαλγκίρις πέτυχε την πρώτη της νίκη στην Ευρωλίγκα μετά την επικράτησή της επί της Στρασμπούρ με 88-64 αφήνοντας την στην τελευταία θέση της βαθμολογίας του Β΄ομίλου.

Η Ζαλγκίρις ξεκίνησε πιο δυνατά τον αγώνα έχοντας πιο ορθολογικές επιλογές στην επίθεσή της στο πρώτο τρίλεπτο, ωστόσο η Στρασμπούρ πήρε για πρώτη φορά το προβάδισμα με 8-9 στο 4΄ μετά από καλάθι του Λέλουπ. Στην συνέχεια του πρώτου δεκαλέπτου οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι χέρι στο σκορ με τους γηπεδούχους να κλείνουν το δεκάλεπτο με το υπέρ τους 19-16 με καλάθι του Πότσιους

1΄15΄΄ πριν από το τέλος. Στο πρώτο τετράλεπτο του δευτέρου δεκαλέπτου δεν άλλαξε απολύτως τίποτα με τους Λιθουανούς να διατηρούν το προβάδισμα (26-23). Κάπου εκεί η Ζαλγκίρις άρχισε και πάλι να βρίσκει ρυθμό στην επίθεση και με ένα σερί 8-0 ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 34-25, ενώ με την ίδια ακριβώς διαφορά πήγαν στα αποδυτήρια οι δύο ομάδες (44-35).

Στην επανάληψη η Ζαλγκίρις συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και την γαλλική ομάδα να κυνηγάει το σκορ. Ο Πότσιους ήταν "ζεστός" και με εξαιρετικά ποσοστά από την γραμμή των τριών πόντων, έδωσε στην Ζαλγκίρις μια διαφορά ασφαλείας, η οποία στο τέλος του δεκαλέπτου έφτασε στο +19 (70-51). Στην τελευταία περίοδο δεν άλλαξε τίποτα με τους Λιθουανούς να συνεχίζουν να έχουν τον έλεγχο του αγώνα και να φτάνουν στο τελικό 88-64. Κορυφαίος για τους νικητές ο Μαρτίνας Πότσιους με 23 πόντους σε 24΄ ενώ για τη Στρασμπούρ ο Αλέξις Αζινκά είχε 21.

Τα δεκάλεπτα: 19-16, 44-35, 70-51, 88-64

Ζαλγκίρις: Γιανκούνας 2, Λιπκεβίτσιους 8, Πόσιους 23 (7/9 τρίπ. 5 ασίστ), Ντέντμον 15 (3), Γιαβτόκας 4, Γιασικεβίτσιους 13 (3/3 τρίποντα, 4 ασίστ), Βενέ 9 (1), Κλιμαβίτσιους 2, Βέσβαγκαρς, Μιλανικς 6, Κούπσας 4, Λαβρίνοβιτς 2

Στρασμπούρ: Ντιό, Λελούπ 12 (2), Κάμπελ 10 (2), Γκριρ 8 (7 ριμπάουντ), Αζινκά 21, Τουπάν, Λακόμπ 4, Ντουπάν 4, Αμπρομάιτις 5 (1), Μέρφι