ΜΑΛΑΓΑ | Ξεκίνημα με ανατροπή

Η Μάλαγα παρότι στην μεγαλύτερη διάρκεια του ματς ήταν πίσω στο σκορ κατάφερε χάρη στην εξαιρετική της απόδοση στην τελευταία περίοδο, να ανατρέψει την διαφορά και να πάρει τελικά τη νίκη απέναντι στην Μπάμπεργκ με 85-82.

Mε κέφια ξεκίνησε το ματς απέναντι στην Μάλαγα η Μπάμπεργκ, η οποία πήρε κεφάλι στο σκορ από το πρώτο δεκάλεπτο με 15-19. Οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν το μικρό τους προβάδισμα και στην δεύτερη περίοδο και έτσι οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ να είναι 39-45.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Μάλαγα έδειξε σημάδια αντίδρασης και μείωσε στους δύο πόντους

(63-65) στο 39ο λεπτό, αλλά τέσσερις συνεχόμενες βολές του Μπόστιαν Νάχμπαρ έδωσαν στην Μπάμπεργκ αέρα επτά πόντων (63-69). Η ισπανική ομάδα, όμως δεν είχε πει την τελευταία της κουβέντα και στο 35ο λεπτό το σκορ ήταν ισόπαλο (74-74). Η Μάλαγα πέρασε μπροστά με 80-77 στο 38ο λεπτό, με τον Φορντ να ισοφαρίζει σε 80-80. Ο Αντι Πάνκο με δύο βολές έδωσε προβάδισμα τεσσάρων πόντων (80-84) στην Μάλαγα, 28 δευτερόλεπτα πριν από το τέλος και τελικά η ισπανική ομάδα κατάφερε να ξεκινήσει με το δεξί στο Top-16 καθώς πήρε τη νίκη με 85-82.

Δεκάλεπτα: 15-19, 39-45, 63-69, 85-82

Mάλαγα (Ρέπεσα): Σίμον, Ουίλιαμς 19 (2), Λίμα 3, Πάνκο 16 (1), Βιδάλ 7 (1), Ουρτάσουν 7 (1), Κάλογουεϊ 6 (1), Πέροβιτς 2, Βάσκεθ 8, Ζόριτς 9, Ντράγκιτς 8

Μπάμπεργκ (Φλέμινγκ): Γκίμπσον, Γκόλντσμπεϊρ 9 (2), Νάχμπαρ 10, Τάντα 2, Σμιντ 5 (1), Φορντ 16 (4), Τζέικομπσεν 9 (2), Γκαβέλ 15 (2), Ζίρμπες 8, Ογκιλβί 8