ΛΟΚΟΜΟΤΙΒ ΚΟΥΜΠΑΝ | Ανώτερη η Κουμπάν

Η Λοκομοτίβ Κουμπάν επικράτησε 79-72 επί του μαχητικού Ερυθρού Αστέρα για την 6η αγωνιστική του Δ΄ομίλου της α΄φάσης της Ευρωλίγκας.

Η Λοκομοτίβ Κουμπάν μπήκε πιο δυνατά στον αγώνα, με τον Ντέρικ Μπράουν να έχει κέφια και με 5 δικούς του πόντους προηγήθηκαν 5-0 στο 2΄, με τους Σέρβους όμως να απαντούν με ένα σερί 0-11 που τους έβαλε σε θέση οδηγού (5-11) στο πρώτο πεντάλεπτο. Δύο ελεύθερες βολές του Σιμόν διαμόρφωσαν το 18-19 της πρώτης περιόδου. Από εκείνο το σημείο και μέχρι το 17ο λεπτό οι δύο ομάδες "βάδιζαν" χέρι χέρι στο σκορ (31-31), με τους

γηπεδούχους να ξεφεύγουν προσωρινά με 39-31 στο 19΄, την ώρα που το ημίχρονο βρήκε τους Σέρβους στο -4 (39-35).

Τίποτα δεν άλλαξε και στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου καθώς το ματς συνέχισε να έχει το χαρακτήρα του ντέρμπι και τους Σέρβους να αρνούνται να παραδοθούν στα προσωρινά ξεσπάσματα της Λοκομοτίβ (54-50 στο 27΄) και (56-51 στο 28΄). Το δεύτερο τρίποντο του Μάρκο Σιμόνοβιτς (56-54 στο 30΄) ήρθε για να ξαναβάλει "φωτιά" στο ματς , αφήνοντας ανοικτή την υπόθεση νίκης ανάμεσα στις δύο ομάδες. Ο Ερυθρός Αστέρας πήρε προβάδισμα 4 πόντων στο 32΄ (60-64) που όμως ήταν και το τελευταίο του καθώς η Λοκομοτίβ με ένα σερί 10 -0 προηγήθηκε 70-64 στο 36΄ και έβαλε τις βάσεις για να πάρει τη νίκη που την διατηρεί στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα του Δ΄ομίλου. Ο Ερυθρός Αστέρας δεν μπόρεσε να ανακάμψει και τελικά η Λοκομοτίβ πήρε τη νίκη με 79-72. Ο Ντέρικ Μπράουν ήταν για μία ακόμη φορά πρώτος σκόρερ για τη Λοκομοτίβ , πετυχαίνοντας 16 πόντους, ενώ για τους Σέρβους ο Μάρκο Σιμόνοβιτς είχε 12.

Τα δεκάλεπτα: 18-19, 39-35, 58-56, 79-72

Κούμπαν: Μπίκοφ, Γουίλιαμς 13 (3) 8 ασίστ, Γιασάιτις 8(2), Μπράουν 16 (1), Χέντριξ 13, Σιμόν 10 (2), Ζούμπκοφ, Μάριτς 1, Καλνιέτις 9 (1), Λικχοντέι 9 (3)

Eρυθρός Αστέρας: Νέλσον 6, Σιλμπ 11 (1), Λάζιτς 5 (1), Μίτροβιτς 2, Μαριάνοβιτς 9, Κάτιτς 9, Ραντένοβιτς 6, Μπλάζιτς 2, Τζένκινς 10, Σιμόνοβιτς 12 (4/5 τρίπ)