ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ | Σαρωτική με σούπερ Μπογκντάνοβιτς

Η Φενερμπαχτσέ έδειξε τα "δόντια" από το πρώτο κιόλας δεκάλεπτο και χωρίς να επιτρέψει στην Ολίμπια Λ. να την απειλήσει, έφτασε εύκολα στη νίκη με 85-68 επί της σλοβενικής ομάδας, για την έβδομη αγωνιστική της Ευρωλίγκας.

Στα πρώτα λεπτά η Ολίμπια έδειξε να ξεκινάει πιο δυνατά και στο 3' προηγήθηκε με 1-4. Ο Μπογκντάνοβιυς όμως πήρε τη Φενέρ από το χέρι και στο 6' πέρασε μπροστά στο σκορ με 11-7 με τον Κροάτη άσο να έχει πετύχει και τους 11 πόντους της. Η τουρκική ομάδα συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και στο τέλος του δεκαλέπτου βρέθηκε στο +10 (22-12).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Φενέρ

συνέχισε να διατηρεί τον έλεγχο και χωρίς να δυσκολευτεί, στο ημίχρονο προηγήθηκε με 43-26.

Στην επανάληψη δεν άλλαξαν τα δεδομένα και η Φενέρ κυριαρχούσε στο παρκέ. Ο Ντίλαν Πέιτζ και ο Αρον Μπέινς ήταν οι μοναδικοί παίκτες της Ολίμπια που έβρισκαν λύσεις στην επίθεση αλλά αυτό δεν ήταν αρκετό για να μειωθεί αισθητά η διαφορά, η οποία στο τέλος της περιόδου ήταν στο +16 (64-48) για την Φενέρ.

Η τελευταία περίοδος είχε διαδικαστικό χαρακτήρα για τους γηπεδούχους, οι οποίοι στο 34' ανέβασαν την διαφορά ακόμη και στο +20 (74-54). Η Ολίμπια δεν μπορούσε να βρει διαδρόμους προς το καλάθι και η Φενέρ πήρε τελικά τη νίκη με 85-68.

Δεκάλεπτα: 22-12, 43-26, 64-48, 85-68