ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ | Το «θρίλερ» στην Λουκόιλ

Η Λουκόιλ Ακαντέμικ του Δημήτρη Βεργίνη κατάφερε να αντέξει στην αντεπίθεση του Πανιωνίου στο τέταρτο δεκάλεπτο και να πάρει τη νίκη με 74-75 στον αγώνα που διεξήχθη στο πλαίσιο του τουρνουά "Πέτρος Οικονομάκης".

Η Λουκόιλ ήταν η ομάδα που μπήκε δυνατά στο παιχνίδι επιβάλλοντας πλήρως τον αγωνιστικό ρυθμό της έναντι του Πανιωνίου με αποτέλεσμα να πάρει προβάδισμα 9 πόντων (19-10) με τη λήξη της πρώτης περιόδου και 15 πόντων (30-45) με το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Στο δεύτερο ημίχρονο ο Πανιώνιος

ανέβασε ρυθμό και κατάφερε να μειώσει σε 48-51 4΄ πριν από το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, ωστόσο η Λουκόιλ κάνοντας ένα γρήγορο 5-0 ανάγκασε τον Γιάννη Σφαιρόπουλο να καλέσει τάιμ άουτ. Το τρίτο δεκάλεπτο τελείωσε με τη βουλγαρική ομάδα να προηγείται με 54-65. Οι "κυανέρυθροι" έκαναν την αντεπίθεσή τους στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο διεκδικώντας ακόμα και τη νίκη καθώς μείωσαν στον πόντο (72-73) με τρίποντο του ΜακΚόλουμ από τα 8 μέτρα. Ο ΜακΚόλουμ ήταν ο παίκτης όμως που έκανε φάουλ στον Ουάιτ 2.5΄΄ πριν από το τέλος, με τον Αμερικανό να ευστοχεί σε μία από τις δύο βολές και να διαμορφώνει το τελικό 74-75. Ο ΜακΚόλουμ ήταν ο κορυφαίος της ομάδας του Γιάννη Σφαιρόπουλου πετυχαίνοντας 26 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 10-19, 30-45, 54-65, 74-75

Πανιώνιος (Σφαιρόπουλος): ΜακΚόλουμ 26 (4), Σταμάτης 2, Μοτσενίγος, Ντούβνιακ 8 (1), Μισέλ, Μίλμπουρν 13 (1), Αθανασούλας 4, Μπατής 3 (1), Σίμτσακ, Καββαδάς 4 (8 ριμπ.), Σαλούστρος 2, Λάνγκφορντ 12 (2).

Λουκόιλ Ακαντέμικ (Κόστιτς): Γουάιτ 16 (1), Βεργίνης 9 (1), Τάκερ 17, Κόλεφ, Μίνκοφ, Αβράμοφ 14 (2), Ματκίνκοβιτς, Γκεοργκίεφ 7 (1), Ατσάρα 12