Πρώτη ήττα για Ντόρτμουντ, μεγάλο διπλό η Μπράουνσβαϊγκ

Η Γκλάντμπαχ έβαλε τελεία στο αήττητο σερί της Ντόρντμουντ, επικρατώντας της 2-0 για την 8η αγωνιστική της Bundesliga. Πρώτη και... εντυπωσιακή νίκη για την Μπράουνσβαϊγκ, 2-0 εκτός έδρας τη Βόλφσμπουργκ.Νίκη και για τη Σάλκε, 4-1 την Αουγκσμπουργκ, ισοπαλίες στα Μάιντς - Χόφενχαϊμ και Στουτγκάρδη - Βέρντερ.Στο "Borussia-Park" η Ντόρτμουντ -κυρίως στο πρώτο μέρος" βομβάρδισε την εστία
της Γκλάντμπαχ, αλλά τελικά οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που πανηγύρισαν τη νίκη, χάρη στα γκολ του Κρούσε (πέναλτι και κόκκινη κάρτα στον Χούμελς) στο 81' και Ράφαελ στο 86'.Η Μπράουνσβαϊγκ... άφησε ξερή τη Βόλφσμπουργκ, επικρατώντας της με 2-0. Μπελαράμπι στο 31' και Κουμπέλα στο 86' οι σκόρερ.Στη Veltins Arena, η Αουγκσμπουργκ προηγήθηκε μόλις στο 10' με τον Μόλντερς, ωστόσο έξι λεπτά αργότερα άλλαξε όλη η ιστορία του αγώνα. Ο Κλάβαν αποβλήθηκε, ο Μπόατενγκ σκόραρε από τη βούλα για το 1-1. Το 2-1 έγραψε ο Σζαλάι στο 28ο λεπτό, ενώ ο ίδιος παίκτης ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-1 στο 78ο λεπτό. Στο 86' ο Μέγιερ διαμόρφωσε το τελικό 4-1.Στο "Χ" έμειναν Στουγκάρδη και Βέντερ, σ' ένα ματς που όλα έγιναν στο 1ο μέρος. Στο 5' ο Χάρνικ έκανε το 1-0, ενώ απάντησε για την ομάδα της Βρέμης ο Πέτερσεν στο 37'.Χορταστική ισοπαλία στο Μάιντς - Χόφενχαϊμ. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν 2-0 τους Βόλαντ και Φιρμίνο στο πρώτο μέρος, ωστόσο στο φινάλε η Μάιντς "άρπαξε" τον βαθμό με γκολ των Μότινγ στο 82' και Νόβέσκι στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων.Συνοπτικά η 8η αγωνιστικήΠαρασκευή 4/10Αννόβερο-Χέρτα Βερολίνου 1-1 (24' Σουλτς-81' Ρόνι)Σάββατο 5/10Σάλκε-Άουγκσμπουργκ 4-1 (16' πεν. Μπόατενγκ, 28', 78' Ζάλαϊ, 86' Μέιερ-10' Μόλντερς)Γκλάντμπαχ-Ντόρτμουντ 2-0 (81' πεν. Κρούζε, 86' Ράφαελ)Στουτγκάρδη-Βέρντερ Βρέμης 1-1 (6' Χάρνικ-37' Πέτερσεν)Βόλφσμπουργκ-Άιντραχτ Μπράουνσβαϊχ 0-2 (30' Μπελαράμπι, 86' Κούμπελα)Μάιντς-Χόφενχαϊμ 2-2 (82' Τσούπο-Μότινγκ, 92' Νοβέσκι-14' Φόλαντ, 22' Φιρμίνο)Λεβερκούζεν-Μπάγερν Μονάχου 19:30Κυριακή 6/10Νυρεμβέργη-Αμβούργο 16:30Φράιμπουργκ-Άιντραχτ Φρανκφούρτης 18:30