ΑΡΗΣ | "Προσγείωσε" το Περιστέρι

Ο Αρης έκανε ιδανικό ποδαρικό στο Αλεξάνδρειο για το 2013, καθώς, παρά την απουσία του τραυματία Μιχάλη Πελεκάνου, επικράτησε εύκολα του... αποσυντονισμένου Περιστερίου, με 70-46 για την 11η αγωνιστική της Α1.

Ο Αρης ξεκίνησε δυνατά στο πρώτο δεκάλεπτο και πήρε γρήγορα κεφάλι στο σκορ, με την περίοδο να τον βρίσκει να προηγείται με 10 πόντους (18-8).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο το Περιστέρι

έδειξε να "ξυπνάει" αλλά ο Αρης εκμεταλλευόμενος την διαφορά που είχε χτίσει από το πρώτο δεκάλεπτο, κατάφερε να ολοκληρώσει το πρώτο ημίχρονο και πάλι στο +10 (33-23).

Στην επανάληψη ο Αρης συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και με τον Χαντ να πραγματοποιεί πολύ καλή εμφάνιση, ανέβασε την διαφορά στο +20 (49-29) στο 28' και στο 30' οι γηπεδούχοι προηγούνταν με 54-31.

Το Περιστέρι δεν μπορούσε να βρει λύσεις στην επίθεση και σε συνδυασμό με την υπεροχή του Αρη στη συγκομιδή των ριμπάουντ, η διαφορά δεν έλεγε να μειωθεί με τον Αρη να παίρνει τελικά τη νίκη με 70-46

Δεκάλεπτα: 18-8, 33-23, 54-31, 70-46

Άρης (Αγγέλου): Πάσαλιτς 6(2), Χαντ 15(3/6διπ., 3/6τρ.), Βεζένκοφ, Τσιάρας 2, Ασημακόπουλος 13(1/2β., 3/8διπ., 2/2τρ., 8ρ.), Καραποστόλου 3(1), Χαρίσης 2, Σαρικόπουλος 12(10ρ.), Μούρτος 8, Βεργίνης 9.

Περιστέρι (Κουστένης): Παπαντωνίου 3, Κομποδιέτας 2, Κανονίδης 4, Μάντζαρης 7, Ουίλιαμς 10, Χάινς 6, Πέτρουλας 5(1), Μελισσαράτος 2, Λάκκας.