ΚΑΒΑΛΑ | Διπλό στη Ρόδο με ιδανικό ντεμπούτο Ατσάρα

Η αναγεννημένη Καβάλα, ξεκίνησε με το "δεξί" τις υποχρεώσεις της για το 2013, καθώς πήρε σπουδαίο διπλό στην Ρόδο επί του Κολοσσού με 72-86 για την 11η αγωνιστική της Α1, με τον Κίερον Ατσάρα να πραγματοποιεί εξαιρετικό ντεμπούτο.

Η Καβάλα ξεκίνησε δυνατά στο πρώτο δεκάλεπτο και κατάφερε από το τρίτο λεπτό να προηγείται με 4-12. Ο Κολοσσός μπόρεσε να μειώσει σε 13-19 στο 8' όμως με μπροστάτη τον Κόλεμον,

η Καβάλα έφτασε στο +10 στο τέλος της περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Κολοσσός ανέβασε το ρυθμό του. Στο 13' άρχισε την αντεπίθεσή του, έκλεισε την άμυνά του και στο 19' ισοφάρισε σε 34-34. Η Καβάλα ήταν όμως αυτή που έκλεισε το πρώτο ημίχρονο προηγούμενη με 37-42.

Στην επανάληψη το παιχνίδι συνεχίστηκε στο ίδιο μοτίβο. Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι χέρι στο σκορ με την Καβάλα να διατηρεί μικρό προβάδισμα. Στο 27' ο Κολοσσός ισοφάρισε ξανά σε 54-54, πήρε το προβάδισμα αλλά το τρίτο δεκάλεπτο τελείωσε ισόπαλο 60-60.

Στην τελευταία περίοδο η Καβάλα μπήκε πιο δυναμικά και στο 34' προηγήθηκε με 64-70 και τρία λεπτά αργότερα ανέβασε ξανά την διαφορά στο +10 (66-76). Ο Κολοσσός πάλεψε όσο μπορούσε αλλά δεν μπόρεσε να ανατρέψει το εις βάρος του σκορ και η Καβάλα πανηγύρισε το διπλό με 72-86.

Δεκάλεπτα: 15-25, 37-42, 60-60, 72-86

Κολοσσός Ρόδου (Γκέκος): Γεωργαλλής 7(1), Κουμπούρας 10(2), Χάτεν 5, Καλαϊτζής 4, Βουγιούκας, Αυγενικός, Καλαμπόκης 12, Κουκουλάς 9(1), Νάτζφεϊ 12, Λάνγκφορντ 13.

Καβάλα (Κορωνιός): Πάνος 4, Αράπης, Καλαμπάκας 2, Στεφανίδης 4, Γκράντι 14(3), Μίτροβιτς 9(2), Γκαγκαλούδης 14, Κρβσέσκι 5, Κόλεμαν 21, Ατσάρα 13(1).