ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ | Ολική επαναφορά με Στόγκλιν

Τι κι αν βρέθηκε να χάνει ακόμα και με 13 πόντους; Ο Ηλυσιακός έδειξε τεράστια ψυχικά αποθέματα και έχοντας μεγάλο πρωταγωνιστή τον Στόγκλιν και ήρωα της τελευταίας στιγμής τον Χατζή, γύρισε το ματς με τον Ίκαρο Καλλιθέας, επικρατώντας τελικά 66-64.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα στο πρώτο μέρος, ωστόσο o Στόγκλιν έκανε ότι ήθελε στο παρκέ και έχοντας άξιο συμπαραστάτη τον Αναγκόνιε οδήγησε την ομάδα του στη νίκη. Μάλιστα, αυτό ήταν το πρώτο θετικό αποτέλεσμα του Ηλυσιακού υπό τις οδηγίες του Γιώργου Ζευγώλη και δεύτερο συνολικά

στο πρωτάθλημα.

Το ματς

Στην πρώτη περίοδο μία ομάδα υπήρχε μονάχα στο παρκέ και αυτή ήταν ο Ίκαρος, ο οποίος στο 6' είχε αέρα επτά πόντων (2-9). Η συνέχεια ήταν ανάλογη, με τους Καλλιθεάτες να κλείνουν το πρώτο δεκάλεπτο στο +7, 7-14.

Οι παίκτες του Δημήτρη Πρίφτη δεν άφησαν καθόλου το πόδι από το γκάζι και στο 14' εκτόξευσαν τη διαφορά στους 13 (13-26) με τρίποντο του Στρναντ. Ο Ηλυσιακός κατόρθωσε με το λέι απ του Στόγκλιν να μειώσει στους επτά (25-32), ωστόσο ο Γιαννακίδης με σουτ τριών πόντων διαμόρφωσε το σκορ του ημιχρόνου (25-35).

Στην επανάληψη η εικόνα του παιχνιδιού άλλαξε τελείως. Οι γηπεδούχοι επέβαλαν το ρυθμό τους και σταδιακά ροκάνιζαν τη διαφορά, κατορθώνοντας τελικά να κλείσουν το τρίτο δεκάλεπτο στο -3, 47-50, με 1/2 βολές από τον Χατζή.

Το νερό είχε μπει στο αυλάκι για την ομάδα του Ζευγώλη, η οποία παρότι στο 36' βρέθηκε στο -12 (49-61) δια χειρός Βρκιτς, κατάφερε να πετύχει την ολική επαναφορά με τον Στόγκλιν να είναι το πρόσωπο της αναμέτρησης και τον Χατζή να γράφει το τελικό 66-64 με μία έυστοχη βολή σε δύο προσπάθειες.

Τα δεκάλεπτα: 7-14, 25-35, 47-50, 66-64

Ηλυσιακός (Ζευγώλης): Παππάς, Αράπης 5, Αναγκόνιε 13, Αποστολίδης 2, Χατζής 5, Σπανός, Δορκοφίκης 5, Αντωνάκης, Σπυριδωνίδης, Παραγυιός 8, Στόγκλιν 26, Κρίπι 2

Ίκαρος Καλλιθέας (Πρίφτης): Στρνάντ 11, Λαρεντζάκης 2, Βρκιτς 19, Ουάιατ 4, Στέβοβιτς, Φαγιέ 6, Γκίμπσον 15, Γιαννακίδης 3, Αγαδάκος, Μήτσιαλος, Οικονομόπουλος, Σίμτσακ 4