ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΤΡΩΝ | Πάρτι στην Περιβόλα

Με τον πλέον εντυπωσιακό τρόπο επέστρεψε στις νίκες ο Απόλλωνας Πάτρας, ο οποίος πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση, είχε τους Ερικ ΜακΚόλουμ (21π.) και Γκόρντον Κλάιμπερ (20π.) σε μεγάλη μέρα και επιβλήθηκε του Ηλυσιακού με 94-72.

Από την αρχή της αναμέτρησης οι παίκτες του Νίκου Βετούλα έδειξαν τις άγριες διαθέσεις τους και έτσι στο τέλος του δεκαλέπτου ήταν μπροστά με 24-16. Ο Ηλυσιακός προσπάθησε να αντιδράσει , αλλά ο Απόλλωνας Πάτρας συνέχισε να σφυροκοπά το καλάθι και έτσι το σκορ στο 15ο λεπτό ήταν

36-28. Οι γηπεδούχοι πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα 12 πόντων (46-34).

Μετά από την ανάπαυλα του ημιχρόνου, ο ρυθμός του Απόλλωνα ήταν καταιγιστικός, μιας και οι γηπεδούχοι είχαν επιμέρους σκορ 28-15 και έκλεισαν την τρίτη περίοδο με το εντυπωσιακό 74-49.Ο Ηλυσιακός ανέβασε στροφές στην τελευταία περίοδο, αλλά ήταν αργά με τον Απόλλωνα να πανηγυρίζει τη νίκη με 94-72.

Δεκάλεπτα: 24-16, 46-34, 74-49, 94-72