ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ | Με το «δεξί» και... Βασιλειάδη

Η Εφές Αναντολού νίκησε με 87-67 την Αρμάνι Μιλάνο για την πρώτη αγωνιστική του Β' ομίλου στην Ευρωλίγκα, έχοντας σε πολύ καλή μέρα τον Κώστα Βασιλειάδη.

Η τουρκική ομάδα μπήκε με το πόδι στο "γκάζι" από νωρίς και με επιμέρους σκορ 10-2 στο 3' έδειξε τις διαθέσεις τις. Οι Ιταλοί προσπαθούσαν να ροκανίσουν τη διαφορά (19-16 στο 8') αλλά η Εφές είχε τις απαντήσεις (25-17 στο 10').

Η δεύτερη περίοδος κύλησε πιο ισορροπημένα, χωρίς ωστόσο να μπορεί η Ιταλική ομάδα να πλησιάσει στο σκορ. Γεγονός που εκμεταλλεύτηκε η Εφές στο δεύτερο ημίχρονο ξεφεύγοντας ακόμα και με

16 (66-50 στο 29').

Η τέταρτη περίοδος ήταν απλά διαδικαστικού χαρακτήρα, με ένα 13-5 σε 3 λεπτά, η Εφές έκανε το 69-59, 82-64 στο 38' και εκεί είχαν τελειώσει όλα.

Ο Ντούσαν Σαβάνοβιτς με 22 πόντους αλλά και ο Κώστας Βασιλειάδης με 16 (4 ασ., 3 ρίμπ., 3 κλ. και κανένα λάθος) ήταν οι ακρογωνιαίοι λίθοι των νικών, ενώ από την Αρμάνι ο Κιθ Λανγκφορντ με 20 πόντους και 5 ριμπάουντ ήταν ο καλύτερος.

Δεκάλεπτα: 25-17, 42-35, 66-52, 87-67.

Αναντολού Εφές (Μαχμουτί): Μπάλμπαϊ, Βασιλειάδης 16 (3), Ερντέν 7, Γκόρντον 16, Σαβάνοβιτς 22 (3), Χόπσον 22 (3), Ντραγκίσεβιτς, Πλάνινιτς 2, Μπάρατς 2.
Αρμάνι Μιλάνο ( Μπάνκι): Χάινες 3, Τζεντίλε 19 (2), Τσερέλα, Μέλι 6, Λάνγκφορντ 20 (3), Σάμουελς 10, Ουάλας 4 (1), Τζέρελς 5 (1).