ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ | Πρεμιέρα με το "αριστερό"

Ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε από τη Λιέτουβος Ρίτας με 84-83 στην παράταση (74-74 κ.α), στην πρεμιέρα της φάσης των ομίλων της Ευρωλίγκας.

Ο Παναθηναϊκός πέτυχε το πρώτο καλάθι του αγώνα με fade away σουτ του Τζέιμς Γκιστ ωστόσο οι δύο ομάδες εναλλάσονταν το προβάδισμα στα πρώτα 3΄ (5-7). Οι Λιθουανοί με ένα σερί 9-0 κατάφεραν να πάρουν διαφορά 7 πόντων (14-7) στο 6΄. Οι "πράσινοι" αντέδρασαν όταν οι

Λιθουανοί προηγήθηκαν με 17-11 (6΄) και με ένα σερί 0-8 πήραν κεφάλι στο σκορ 17-19 στο (8΄), ωστόσο η πρώτη περίοδος έκλεισε με τις δύο ομάδες σε απόλυτη ισορροπία (25-25) μετά από δύο εύστοχες βολές του Μάικ Μπατίστ.

Η Λιέτουβος με ένα γρήγορο 4-0 έκανε το 29-25 όμως ο Παναθηναϊκός με καλάθια των Μπατίστ και Διαμαντίδη ισοφάρισε σε 29-29 στο 13΄. Από εκεί και πέρα ο Παναθηναϊκός κατάφερε να πάρει προβάδισμα 6 πόντων (36-42) στο 18΄, ωστόσο ο Ρεινάλντας Σειμπούτις με δύο συνεχόμενα τρίποντα ισοφάρισε το παιχνίδι (42-42 στο 19΄) αναγκάζοντας τον Αργύρη Πεδουλάκη να καλέσει τάιμ άουτ. Το τάιμ άουτ του "Αρτζι" δεν άλλαξε τίποτα για τον Παναθηναϊκό, με το 42-42 να αποτελεί και το σκορ του ημιχρόνου.

Ο Μπαμπράουσκας έκανε το 44-42 ωστόσο οι νταμπλούχοι Ελλάδας με ένα τρίποντο του Κάρι και ένα λέι απ του Ματσιούλις διαμόρφωσαν το 44-47 στο 22΄. Το 46-49 του 24ου λεπτού έγινε 53-49 μέσα σε ένα λεπτό και μετά από τρίποντο του Σειμπούτις. Η τρίτη περίοδος έφερε τον Παναθηναϊκό να προηγείται με 59-60, όντας η πρώτη που έγειρε την πλάστιγγα στη μία από τις δύο ομάδες.

Δύο ολόκληρα λεπτά έκαναν οι δύο ομάδες να σκοράρουν στην τέταρτη περίοδο με τον Ραμέλ Κάρι να κάνει το 59-63 με σουτ τριών πόντων. Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ με τους "πράσινους" να έχουν το προβάδισμα με βραχεία κεφαλή (69-70) στο 35:38. Η Λιέτουβος έκανε ένα σερί 5-0 (74-70),με τον Παναθηναϊκό να κάνει να σκοράρει 3΄30΄΄. Ο Διαμαντίδης ευστόχησε σε μία από τις δύο βολές (74-71) 51΄΄ πριν από το τέλος του ματς, με τον Στεφάν Λάσμε να κλέβει τη μπάλα από τον Παλάσιος και τον αρχηγό του Παναθηναϊκού να ευστοχεί σε σουτ τριών πόντων 18΄΄ πριν από το τέλος του ματς διαμορφώνοντας το τελικό 74-74.

Στην παράταση με τους "πράσινους" να έχουν την ψυχολογία με το μέρος τους προηγήθηκαν με 78-74, όμως η Λιέτουβος απάντησε με σερί 6-0 και βρέθηκε στο 80-78 στα δυόμιση λεπτά πριν τη λήξη. Προηγήθηκαν συνεχόμενα λάθη από τους παίκτες του Παναθηναϊκού, ενώ ακολούθησε το 5ο φάουλ του Λάσμε που επανέφερε τον Μπατίστ στο παρκέ.Ο τελευταίος ισοφάρισε σε 80-80 στο 1.46'' πριν τη λήξη, όμως ο Σεϊμπούτις ήταν εκείνος που έδωσε και πάλι λύση στη Λιέτουβος. Στο 1.04'' ο Γκιστ μείωσε σε 82-81, ενώ ο ίδιος στα 22'' έδωσε το προβάδισμα (82-83). Ο Σεϊμπούτις έγραψε το 84-83 στα 5,5'' πριν το τέλος του αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 25-25, 42-42, 59-60, 74-74,

Λιέτουβος Ρίτας (Μπάουερμαν): Τέπιτς 6, Μπαμπράουσκας 10, Παλάσιος 12, Σεϊμπούτις 19, Γλυνιαδάκης, Γκετσεβίτσιους 7, Λίντεκα, Κουκ 10, Σονγκάιλα 13, Γέλοβατς 7.

Παναθηναϊκός (Πεδουλάκης): Κάρι 12, Μπατίστ 12, Φώτσης 3, Ούκιτς 8, Λάσμε 4, Μαυροκεφαλίδης 10, Διαμαντίδης 6, Γκιστ 10, Παππάς 5, Γιάνκοβιτς, Ματσιούλις 13.

Διαιτητές: Γκαρθία Γκονζάλεθ (Ισπανία), Σρνταν Ντοζάι (Κροατία), Τζιανλούκα Ματιόλι (Ιταλία).