ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ | "Χιτσκοκική" πρόκριση

Μετά από μία συγκλονιστική τέταρτη περίοδο, η Αναντολού Εφές κατάφερε να "λυγίσει" την αντίσταση της Τσεντεβίτα, να φύγει με το διπλό στις αποσκευές της με 73-81 και να εξασφαλίσει το εισιτήριό της για το Τοπ-16 της Ευρωλίγκα.

Η Τσεντεβίτα μπήκε πιο δυνατά στην αναμέτρηση και βρήκε πιο γρήγορα τα πατήματά της και έτσι στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου ήταν μπροστά με τρεις πόντους (24-21). Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να ελέγχουν τον ρυθμό μέχρι το 14ο λεπτό, όποτε και είχαν προβάδισμα πέντε πόντων (31-26). Από εκεί και έπειτα οι παίκτες της Εφες έτρεξαν ένα σερί 0-7 και βρέθηκαν μπροστά

με 33-35 στο 16ο λεπτό. Η Εφες ανέβασε ακόμα περισσότερο την απόδοσή της και το τέλος της δεύτερης περιόδου την βρήκε να προηγείται με 35-44.

Μετά από την ανάπαυλα του ημιχρόνου, η Εφές συνέχισε να είναι το αφεντικό της αναμέτρησης και έτσι στο 23ο λεπτό ήταν μπροστά με 37-53. Η Τσεντεβίτα, όμως αντέδρασε, έκλεισε την άμυνά της και μείωσε την διαφορά σε 55-59 στο 30ο λεπτό. Στην τέταρτη περίοδο η Εφές συνέχισε να είναι μπροστά στο σκορ, με την Τσεντεβίτα όμως να μην αφήνει την τουρκική ομάδα να ξεφύγει στο και έτσι στο 34ο λεπτό το σκορ ήταν 64-67. Ο Μίκαελ Ζελαμπάλ έκανε το 66-69 στο 36ο λεπτό, αλλά η Εφές με ένα μικρό σερί 0-4 βρέθηκε μπροστά με έξι πόντους (66-73) στο 37ο λεπτό. H Εφές πανηγύρισε τη νίκη με 73-81 και παράλληλα και την πρόκρισή της στις 16 καλύτερες ομάδες της διοργάνωσης.

Δεκάλεπτα: 24-21, 35-44, 55-59, 73-81