Ερχεται το... τέλος του κόσμου!

Ο Μπρούνο Φορναρόλι σκόραρε μετά από... 19 μήνες και μάλιστα δύο φορές! Ο Χαμπίμπ Σο έπαιξε για πρώτη φορά με την πράσινη φανέλα από την ημέρα που ήρθε στον Παναθηναϊκό και έβαλε γκολ με τον... τετρακέφαλο! Ε, μετά πώς να μην ανοίξουν οι ουρανοί και να μην διακοπεί ο αγώνας; Ο αγωνιστικός χώρος είχε μετατραπεί σε... πισίνα από την καταρρακτώδη βροχή και ο διαιτητής Μήτσιος αποφάσισε να το διέκοψε στο 73ο λεπτό κι ενώ οι πράσινοι νικούσαν με 3-0 την Προοδευτική, με τους παίκτες πάντως να θέλουν να συνεχιστεί το ματς... Μετά από 30λεπτη
διακοπή και αφού καθαρίστηκε το τερέν με ένα τρακτέρ (!) και... σκούπες το ματς συνεχίστηκε και ολοκληρώθηκε με γκολ του Σο και σκορ 4-0 ! Ντεμπούτο και για τους νεαρούς Δώνη και Αποστολόπουλο, που είχε και δοκάρι!Ο Ρότσα παρέταξε τον Παναθηναϊκό με νεανική ενδεκάδα και κατά 8/11 ελληνική, με τον Κοτσόλη στο τέρμα, τους Μαρίνο, Τριανταφυλλόπουλο, Λαγό και Χουχούμη στην άμυνα, τον Βιτόλο κόφτη, τους Χριστοδουλόπουλο και Φουρλάνο εσωτερικούς χαφ, με τους Φορναρόλι, Μπαρμπαρούση στα άκρα και τον Πετρόπουλο στην κορυφή του 4-3-3.Οι πράσινοι είχαν την υπεροχή απέναντι στην Προοδευτική, αλλά η αλήθεια είναι πως δεν είχαν απειλήσει ιδιαίτερα την εστία του Μουκέα, παρά τα συνεχόμενα κόρνερ που κέρδισαν και το γεγονός ότι είχαν κλείσει τους Κορυδαλλιώτες στα καρέ τους.Χρειάστηκε ένα δίλεπτο ξέσπασμα πριν τη λήξη του ημιχρόνου, όπου το Τριφύλλι πέτυχε δύο γκολ και ουσιαστικά καθάρισε το παιχνίδι. Ο Φορναρόλι με εκπληκτικό τέρμα (στοπάρισμα και πριν σκάσει η μπάλα με βολέ κρέμασε τον Μουκέα) άνοιξε το σκορ στο 44' και ο Χριστοδουλόπουλος στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων με ατομική ενέργεια πέρασε δύο παίκτες και σούταρε στην κλειστή γωνία του γκολκίπερ των βυσσινί κάνοντας το 2-0.Πλέον αυτό που έμενε να δούμε στο δεύτερο μέρος ήταν η πρώτη συμμετοχή του Σο. Παρά το γεγονός ότι το τερέν είχε γίνει... βούρκος από την έντονη βροχόπτωση, ο Ρότσα τον έριξε στο ματς στο 64ο λεπτό, με τον Σενεγαλέζο χαφ να... αποθεώνεται από τους 800 φιλάθλους που βρέθηκαν στο ΟΑΚΑ!Λίγο νωρίτερα, στο 62', ο Φορναρόλι εκμεταλλευόμενος βαθιά μπαλιά του Τριανταφυλλόπουλου και... τσαφ αμυντικού της Προοδευτικής πρόλαβε τον Μουκέα και αφού έσκαψε τη μπάλα πριν πέσει έγραψε το 3-0 μέσα σε επιφωνήματα θαυμασμού. Βλέπετε, 19 μήνες είχε να βάλει γκολ ο Ουρουγουανός και πέτυχε όχι ένα, αλλά δύο τέρματα...Η Προοδευτική είχε την ευκαιρία στο 59' με τον Βασιλάκο που απέτυχε δις να σκοράρει, λόγω Κοτσόλη την πρώτη και λόγω τερέν την δεύτερη (!), αφού η μπάλα κόλλησε πριν την γραμμή του τέρματος! Στο 73' ο Μήτσιος, μετά από μεγάλη καθυστέρηση, διέκοψε το παιχνίδι, αφού το γήπεδο είχε γίνει... πισίνα, με τους παίκτες πάντως να μην θέλουν να φύγουν από το τερέν και να επιθυμούν να συνεχιστεί το ματς. Αλλωστε, τόσο ο Παναθηναϊκός, όσο και η Προοδευτική έχουν παιχνίδια την Κυριακή και την Δευτέρα και εφόσον υπήρχε οριστική διακοπή δεν θα γινόταν την Παρασκευή. Ο λόγος ότι οι πράσινοι παίζουν την Κυριακή με τον Πανιώνιο και δεν μπορούν να παίξουν άλλο ματς σε λιγότερ