Greeks Abroad | Ηττα από την πρωτοπόρο για Σωτηρίου

Η Ομπενάσα της Κατερίνας Σωτηρίου, προσπάθησε αλλά δεν κατάφερε να σταματήσει την πρωτοπόρο του πρωταθλήματος Ρίβας Εκόπολις, η οποία επικράτησε με 57-66 για την 16η αγωνιστική της ισπανικής λίγκας.

Στο πρώτο ημίχρονο οι ομάδες πήγαιναν χέρι χέρι στο σκορ και στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου, η Ρίβας προηγούνταν με 29-32. Η Ομπενάσα κατάφερε στο 30' να περάσει μπροστά στο σκορ με 44-42 αλλά η Ρίβας πάτησε γκάζι στο τελευταίο δεκάλεπτο και με επιμέρους σκορ 13-24 έφτασε τελικά στη νίκη.

Πρώτη σκόρερ για τη Ρίβας ήταν η Αννα

Κρουθ Λεμπράτο με 18 πόντους ενώ για την Ομπενάσα ξεχώρισε η Άιζα Πούτνινα με 13 πόντους.

Η Κατερίνα Σωτηρίου, σε 22:04 λεπτά συμμετοχής, σημείωσε 5 πόντους, έκανε 4 κλεψίματα και μάζεψε 4 ριμπάουντ.

Η Κάχα Ρουράλ της Ολγας Χατζηνικολάου, ηττήθηκε από την Καντί με 89-79 αλλά η Ελληνίδα διεθνής δεν αγωνίστηκε καθώς στην τελευταία προπόνηση της ομάδας της υπέστη διάστρεμμα.