Greeks Abroad | Σπουδαίο διπλό για την Λιμόζ

Εξαιρετική εμφάνιση πραγματοποίησε η Λιμόζ, η οποία "κοίταξε στα μάτια" την έβδομη της βαθμολογίας, Ορλέαν και πήρε την εκτός έδρας νίκη με 67-72 για την 19η αγωνιστική του γαλλικού πρωταθλήματος.

Μόνο την πρώτη περίοδο η Ορλεάν κατάφερε να επιβάλει τον ρυθμό της, αλλά από εκεί πέρα οι παίκτες των Παναγιώτη Γιαννάκη και Νίκου Λινάρδου πήραν τα ηνία και έχτισαν μια διαφορά ασφαλείας. Στην τελευταία περίοδο όμως, η Ορλέαν

πάτησε το γκάζι και ψαλίδισε την διαφορά στους τρεις πόντους (65-68) στο 39ο λεπτό. Η Λιμόζ όμως άντεξε την πίεση των γηπεδούχων και έφτασε στην σπουδαία επικράτηση με 67-72. Πρώτος σκόρερ για την ομάδα του Παναγιώτη Γιαννάκη, ήταν ο Κάιλ ΜακΑλάρνι με 18 πόντους, ενώ για την Ορλεάν ξεχώρισαν οι Κρις Χιλ και Κάλεμπ Γκριν με 14 πόντους ο καθένας. Ο Αγγελος Τσάμης κατάφερε να δώσει το παρών στο ματς, παρά τις ενοχλήσεις που εξακολουθεί να νιώθει στον αστράγαλο. Ο Ελληνας παίκτης στα τέσσερα λεπτά που αγωνίστηκε δεν σημείωσε κάποιο πόντο.