Της έραψε... κοστούμι στο Μιλάνο

Μετά από μία πολύ καλή εμφάνιση, ο Ολυμπιακός έφυγε από το Μιλάνο με το διπλό, επικρατώντας με 84-71 της Αρμάνι, στο πλαίσιο της πέμπτης αγωνιστικής της Euroleague. Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα, με όπλο την άμυνα της και το... ρεσιτάλ των Σπανούλη, Παπανικολάου, από τα 6,75μ., οι οποίοι είχαν 10/14 τρίποντα (!), πέτυχε την 3η της νίκη στην διοργάνωση.Αμφίρροπο
ήταν το ξεκίνημα της αναμέτρησης, με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ (6-5, 2'). Σε εκείνο το σημείο, ο Ολυμπιακός αύξησε την πίεση στην άμυνα και με πόντους των Σπανούλη, Μαυροειδή, Παπανικολάου και Πρίντεζη, έτρεξε σερί 8-0 και ξέφυγε με επτά (13-6, 4').Στην συνέχεια, οι γηπεδούχοι αντέδρασαν, εκμεταλλεύτηκαν τις κακές επιλογές των ερυθρόλευκων στην επίθεση και με πόντους των Λάνγκφορντ και Μπουρούση, απάντησαν με ένα δικό τους 8-0 και πήραν το προβάδισμα με 14-13, στο 7'.Οι ιταλοί διατήρησαν το προβάδισμα τους μέχρι το 8' (17-15). Ωστόσο, η ομάδα του Μπαρτζώκα κράτησε χωρίς σκορ την Μιλάνο στο τελευταίο δίλεπτο του πρώτου δεκαλέπτου και με τους Σπανούλη, Λο και Αντιτς, έτρεξε σερί 9-0 και έκλεισε την πρώτη περίοδο στο +7 (24-17).Νωθρό ήταν το ξεκίνημα των πρωταθλητών Ευρώπης στο δεύτερο δεκάλεπτο, γεγονός που εκμεταλλεύτηκε η Αρμάνι. Οι γηπεδούχοι, με τους Κουκ και Μπουρούση, έτρεξαν γρήγορο σερί 6-0 και μείωσαν στον πόντο (23-24, 12').Ο Αντιτς, με εύστοχο τρίποντο, σταμάτησε το σερί των ιταλών και έδωσε... αέρα τεσσάρων πόντων στον Ολυμπιακό (27-23, 13'), αλλά η εικόνα της ελληνικής ομάδας δεν βελτιώθηκε.Οι ερυθρόλευκοι έκαναν πολλά λάθη και είχαν κακές επιλογές στην επίθεση, με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι, με τους Μπουρούση, Κουκ και Κιότι να κάνουν σερί 5-0 και να πάρουν το προβάδισμα με 28-27, στο 15'.Σε εκείνο το σημείο, ο Ολυμπιακός... ξύπνησε, βελτίωσε την άμυνα του και επέβαλλε τον ρυθμό του. Με τους Παπανικολάου και Πρίντεζη να... εκτελούν από τα 6,75μ., η ελληνική ομάδα έκανε επιμέρους σκορ 13-2 και ξέφυγε με 10 (40-30, 19').Ωστόσο, το μομέντουμ του πρώτου ημιχρόνου άνηκε στην ομάδα του Σκαριόλο. Με δύο τρίποντα των Κουκ και Χέρστον, οι ιταλοί απάντησαν με ένα δικό τους 6-1 και έκλεισαν το δεύτερο δεκάλεπτο στο -5 (36-41).Ιδανικό ήταν το ξεκίνημα του Ολυμπιακού στην τρίτη περίοδο. Με τρίποντο του Παπανικολάου και καλάθι του Μαυροειδή, οι ερυθρόλευκοι έκαναν ένα 5-0 και ανέβασαν εκ νέου την διαφορά τους στους 10 (46-36, 21').Με καλάθι του Μαυροειδή, η δίαφορά έφτασε στο +12 για τον Ολυμπιακό (50-38, 23'), αλλά με τους Μπουρούση και Λάνγκφορντ, η Αρμάνι έτρεξε σερί 5-0 και μείωσε σε 43-50, στο 24'.Στην συνέχεια, ο Κάιλ Χάινς ανέλαβε δράση για τους φιλοξενούμενους και με τέσσερις συνεχόμενους πόντους ανέβασε εκ νέου την διαφορά στο +12 για τον Ολυμπιακό (55-43, 26'). Παρά τις προσπάθειες των γηπεδούχων, ο Ολυμπιακός πήγε πρώτος στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, με +9 (59-50).Η Αρμάνι ξεκίνησε δυνατά την τέταρτη περίοδο και με έμμεσο τρίποντο του Χέρστον, μείωσε στους έξι (53-59) στο 31'.Στην συνέχεια, οι ερυθρόλευκοι δεν έχασαν την ψυχραιμία τους, βελτίωσαν την άμυνα τους κ