Νέο πράσινο ναυάγιο & βαριά ήττα από την Λάτσιο

Με τραγική εμφάνιση και... παιδικά λάθη για ακόμη έναν αγώνα ο Παναθηναϊκος ηττήθηκε με... κάτω τα χέρια από την Λάτσιο με 3-0 στο Ολίμπικο. Οι πράσινοι πέραν από το πρώτο 20λεπτο που είχαν υποφερτή απόδοση υποτάχθηκαν στους "λατσιάλι" που ουσιαστικά έπαιζαν με... σβηστές μηχανές. Ο Παναθηναϊκός χάνει ακόμη έναν
στόχο, αυτόν της διάκρισης στην Ευρώπη, αφού απομακρύνεται η πρόκριση.Με τρία νέα πρόσωπα (Βελάσκες, Χουχούμης, Κουίνσι) σε σχέση με τον αγώνα με την ΑΕΚ, αλλά με την ίδια τακτική (4-3-3) παρέταξε τον Παναθηναϊκό ο Ζεσουάλδο Φερέιρα κόντρα στην Λάτσιο στο Ολίμπικο. Οι δύο (Κουίνσι, Χουχούμης) εκ των τριών πάντως εμπλέκονται στα δύο πρώτα γκολ των Λατσιάλι, αφού από δικά τους λάθη προήλθαν, αν και στο 1-0 έχουν μερίδιο και οι Βύντρα, Καρνέζης.Οι πράσινοι στάθηκαν σχετικά καλά στο πρώτο 20λεπτο, αν και είχαν την ατυχία να τραυματιστεί ο πρώτος τους σκόρερ και φορμαρισμένος Τοτσέ ύστερα από σκληρό φάουλ του Ζιανί, γεγονός που τους στοίχησε, αφού ο Πετρόπουλος που τον αντικατέστησε στο 24ο λεπτό δεν είχε αγωνιστικό ρυθμό, καθώς είχε ξεχάσει πότε έπαιξε για τελευταία φορά, όντας διαρκώς μεταξύ κερκίδας και πάγκου.Ο Παναθηναϊκός απείλησε πρώτος στο ματς στο 19', ύστερα από ωραίο συνδυασμό των Χουχούμη-Σπυρόπουλου, με τον τελευταίο να βγάζει τη σέντρα από τα αριστερά, αλλά ο Ράντου έβαλε σωτήρια την προβολή προ του Τοτσέ και έτσι ο Ισπανός δεν πρόλαβε να πλασάρει.Κάπου εκεί... τελείωσε και το παιχνίδι για τους πράσινους, αφού δύο λεπτά αργότερα ξεκίνησε ο... χορός των λαθών. Στο 22', λοιπόν, ο Κουίνσι κάνει τακουνάκι στο... πουθενά στην μεσαία γραμμή, με τους Ιταλούς να κερδίζουν χωρίς κόπο την μπάλα, η οποία θα φτάσει στον Κόζακ, που με πλάτη στο τέρμα κάνει ένα βήμα, αδειάζοντας τον Βύντρα και σκάβει την μπάλα πάνω από τον Καρνέζη, που ήταν ελαφρώς εκτός εστίας για να γίνει έτσι το 1-0 για την Λάτσιο.Αυτό το γκολ έκοψε τα πόδια στους πράσινους που δεν μπόρεσαν να συνέλθουν σε κανένα σημείο του αγώνα χάνοντας την αυτοσυγκέντρωσή τους. Τρανό παράδειγμα το... αυτογκόλ που πήγε να βάλει ο Χουχούμης σε άτσαλο διώξιμο στο 37' και ακόμα πιο τρανό την... ασίστ του πιτσιρικά από έλλειψη ψυχραιμίας στον Κόζακ στο 40', που είπε... ευχαριστώ και έκανε το 2-0 με πλασέ στην κίνηση!Η ίδια εικόνα και στο δεύτερο ημίχρονο. Αφού ο Ζάρατε απείλησε με 2-3 σουτ τον Καρνέζη, στο 58' ήρθε το 3-0. Ο Ζάρατε εκτέλεσε από αριστερά το φάουλ σαν κοντινό κόρνερ, ο Βελάσκες έχασε τον Φλοκάρι, που πήρε ανενόχλητος την κεφαλιά στέλνοντας για τρίτη φορά τη μπάλα στα δίχτυα του Καρνέζη. Ο Παναθηναϊκός είχε παραδώσει σώμα και πνεύμα και ο Φερέιρα είχε πετάξει λευκή πετσέτα. Ο Πορτογάλος τεχνικός έδωσε την ευκαιρία στους νεαρούς Μαυρία και Λαγό να πάρουν μια συμμετοχή σε υψηλού επιπέδου αγώνα, αλλάζοντας και το σύστημα από 4-3-3 σε 4-2-3-1 (αυτό βέβαια λίγη σημασία είχε...) την ώρα που η Λάτσιο απειλούσε με σουτ των Ζάρατε και Ονάτσι τον Καρνέζη.Το πόσο τραγική ήταν η ομάδα του Φερέιρα φάνηκε και από το γεγονός ότι το πρώτο (!) σουτ στον αγώνα έγινε στο 72', όταν οι πράσινοι κέρδ