Τέταρτη σερί νίκη για Πανιώνιο, 88-71 την Καβάλα

19:50 6/2/2013 - Πηγή: Sport.gr
Την τέταρτη συνεχόμενη νίκη του στην Α1 πέτυχε την Τετάρτη (6/2) ο Πανιώνιος, που επικράτησε εύκολα με 88-71 της Καβάλας στη Νέα Σμύρνη, στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής.Οι Παππάς (24 π.) και Πέιν (18 π.) ήταν οι καλύτεροι για το συγκρότημα του Σφαιρόπουλου, ενώ από την ομάδα του Κορωνιού διακρίθηκε ο Κόλεμαν, με 19 πόντους, με τους Μιλόσεβιτς και Στεφανίδη να προσθέτουν από 13 και 12 αντίστοιχα.Ο Πανιώνιος
ξεκίνησε δυνατά στο πρώτο δεκάλεπτο και πήρε γρήγορα ένα προβάδισμα τεσσάρων πόντων στο 3' (13-9). Στην συνέχεια, η Καβάλα ανέβασε την απόδοση της και στο 10' μείωσε σε 17-18.Στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, αλλά στο 14' οι κυανέρυθροι ξέφυγαν με πέντε (26-21). Ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν ξανά και πήγαν στα αποδυτήρια για το ημίχρονο στο -1 (35-36).Στο τρίτο δεκάλεπτο, ο Πανιώνιος επέβαλε τον ρυθμό του και ηγέτες τους Παππά και Πέιν, κυριάρχησε στο παρκέ. Με επιμέρους σκορ δεκαλέπτου 28-14, η ομάδα του Σφαιρόπουλου πήρε διαφορά +15 (64-49), στο 30'.Στην τελευταία περίοδο, ο Πανιώνιος αύξησε την διαφορά στο +20 (71-51), τελειώνοντας ουσιαστικά την αναμέτρηση. Οι καβαλιώτες δεν μπόρεσαν στην συνέχεια να ανατρέψουν την εις βάρος τους κατάσταση, με τον Πανιώνιο να επικρατεί με το τελικό 88-71.Τα δεκάλεπτα: 18-17, 18-18, 28-14, 24-22.