Δύσκολο διπλό για Αρη, 64-62 τον Ηλυσιακό

19:01 6/2/2013 - Πηγή: Sport.gr
Μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι, ο Αρης έκαμψε δύσκολα την αντίσταση του Ηλυσιακού, επικρατώντας με 64-62 στα Ιλίσια, στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής της Α1.Οι Πελεκάνος (17 π.) και Πάσαλιτς (14 π.) ήταν οι καλύτεροι για την ομάδα του Αγγέλου, ενώ από το συγκρότημα του Ζευγώλη διακρίθηκε ο Στόγκλιν, που σταμάτησε στους 29 πόντους, αλλά αστόχησε στην τελευταία επίθεση του αγώνα.Αμφίρροπη ήταν η εξέλιξη της αναμέτρησης στο πρώτο ημίχρονο, με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ. Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τους Ηλυσιακό
και Αρη στο ισόπαλο 14-14, ενώ οι φιλοξενούμενοι πήγαν στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με την μικρότερη διαφορά (32-33).Το σκηνικό του αγώνα δεν άλλαξε στο τρίτο δεκάλεπτο, με την ομάδα του Αγγέλου να ξεφεύγει με τέσσερις (38-42) στο 27', αλλά τον Ηλυσιακό να απαντάει με επιμέρους σκορ 10-3 στα τελευταία τρία λεπτά και να κλείνει το δεκάλεπτο στο +3 (48-45).Ο Στόγκλιν έδωσε... αέρα έξι πόντων στον Ηλυσιακό (51-45) στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου, αλλά στην συνέχεια ο Αρης έτρεξε ένα σερί 10-0 και στο 37' προηγήθηκε με τέσσερις (55-51).Οι φιλοξενούμενοι άντεξαν στην πίεση των γηπεδούχων και έφτασαν στη νίκη με το τελικό 64-62, αφού στην τελευταία επίθεση του αγώνα, ο Στόγκλιν αστόχησε σε σουτ τριών πόντων.Τα δεκάλεπτα: 14-14, 18-19, 16-12, 14-19.